Poniedziałek, 23 grudnia 2024

imieniny: Sławomiry, Wiktorii, Iwona

RSS

Włodarze Mszany nie zapomnieli o żołnierzu września '39

02.11.2019 17:10 | 0 komentarzy | art

Wójt Mszany Mirosław Szymanek i sekretarz gminy Joanna Szymańska zapalili znicze na grobach Honorowych Obywateli Gminy Mszana, m.in. na grobie podchorążego Franciszka Sławika, żołnierza Wojska Polskiego, walczącego w Kampanii wrześniowej 1939, w bitwie o Bożą Górę w Mszanie. 

Włodarze Mszany nie zapomnieli o żołnierzu września '39
Fot. facebook.com/Mirosław Szymanek
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Sławik urodził się w Mszanie 3 marca 1917 r. Jako 21-latek został żołnierzem Wojska Polskiego. Służył w Dywizyjnym Kursie Podchorążych Rezerwy Piechoty 21 Dywizji Piechoty Górskiej w Cieszynie. W sierpniu 1939 r. jego oddział został skierowany do budowy umocnień na Bożej Górze w Mszanie, które miały bronić podejścia do Pszczyny. Sławik był zastępcą dowódcy plutonu. W Mszanie stoczył bitwę z niemieckim oddziałami, zatrzymując ich pochód na kilka godzin. Ostatecznie jego oddział wycofał się, podobnie jak inne jednostki Armii "Kraków" pod Tomaszów Lubelski. Tam, po stoczeniu dwóch bitew, które były jednymi z największych w kampanii wrześniowej, otoczony przez wroga, podobnie jak 6,5 tys. innych polskich żołnierzy, dostał się do niemieckiej niewoli, w której spędził 6 lat. Zmarł 15 stycznia 1980 r. 

Przez lata, tacy żołnierze jak Sławik byli zapomniani i niemal wymazani z pamięci historycznej. Przez władze komunistycznej Polski traktowani byli jako ci, którzy bronili "pańskiej Polski". Ponadto spadło na nich odium sromotnej porażki. Również po obaleniu komunizmu żołnierze września na długi czas pozostali zapomniani. Tymczasem jak przypomina prof. Andrzej Nowak, "Bohaterstwo żołnierzy września, przytłoczonych niemiecką przewagą, uderzonych w plecy przez Armię Czerwoną, zdradzonych przez zachodnich aliantów, przypieczętowane zostało tragicznym bilansem 70 tys. poległych, 130 tys. rannych". Dopiero w ostatnich latach pamięć żołnierzy września jest przywracana. Dbają o to również w Mszanie. 

* We wrześniu 1939 r. 1 mln polskich żołnierzy stanął przeciwko 1,8 mln żołnierzy niemieckich, 620 tys. żołnierzy sowieckich i 50 tys. żołnierzy słowackich. Polskie straty wyniosły około 66 tys. zabitych, około 133 tys. rannych i prawie 600 tys. żołnierzy w niewoli. Straty niemieckie wyniosły 16,5 tys. zabitych i 33,5 tys. rannych. Straty radzieckie to około 1,2 tys. zabitych i 2 tys. rannych.