Niedziela, 1 września 2024

imieniny: Bronisławy, Idziego, Bronisza

RSS

Życie na socjalu. Czy to się opłaca?

03.09.2019 07:00 | 1 komentarz | mak, art

„Do pracy za najniższą krajową? Nie opłaca się! Lepiej żyć z socjalu. Nie ma stresu, człowiek się nie przemęczy, a można wyciągnąć całkiem niezłe pieniądze” - panuje dość powszechna opinia, że obecnie w Polsce system świadczeń rodzinnych i socjalnych jest tak rozbudowany, że nie trzeba pracować, by wygodnie żyć. Czy rzeczywiście? Sprawdziliśmy to.

Życie na socjalu. Czy to się opłaca?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Życie na socjalu. Czy to się opłaca?

Nie raz w rozmowach ze znajomymi czy rodziną można usłyszeć o różnych „Kowalskich” czy „Nowakach”, którzy do pracy się nie garną, ale za to doskonale wiedzą, do jakich instytucji zapukać i jakich argumentów użyć, żeby otrzymać pomoc finansową albo materialną. W mediach elektronicznych opisywane są historie rodzin żyjących z podatków uiszczanych przez osoby pracujące. Inna rzecz, że z reguły są to historie wymyślone.

Sprawdzamy więc, czy rzeczywiście można wyżyć tylko ze świadczeń wychowawczych, rodzinnych i socjalnych? A jeśli tak, to na jakim poziomie? Postanowiliśmy to sprawdzić na przykładzie fikcyjnej rodziny „Kowalskich”, którą tworzą mama, tata i czwórka dzieci w wieku 3, 4, 7 i 9 lat. Rodzice nie pracują, bo nie chcą. Żyją w 56-metrowym mieszkaniu komunalnym. Na jakie środki i jakie wsparcie mogą liczyć?

Cały tekst dostępny w bieżącym wydaniu „Nowin Wodzisławskich”, również w e-wydaniu.