środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Zmarł wieloletni wiceprezes Rafako Jerzy Thamm

31.07.2019 23:36 | 0 komentarzy | żet

Pogrzeb byłego wiceprezesa Rafako odbędzie się w sobotę 3 sierpnia na cmentarzu Jeruzalem w Raciborzu (początek uroczystości o godz. 12.00).

Zmarł wieloletni wiceprezes Rafako Jerzy Thamm
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

30 lipca zmarł Jerzy Thamm, wieloletni wiceprezes Rafako. Przeżył 83 lata. Z Rafako był związany prawie przez całe swoje życie zawodowe. Urodził się w 1936 r. w Polskiej Cerekwi. W 1950 r. rozpoczął naukę w Zespole Szkół Mechanicznych w Raciborzu. Był absolwentem Politechniki Łódzkiej. Początkowo pracował w Bytomiu, w 1962 r. został zatrudniony w Rafako. W swojej karierze zawodowej przeszedł przez stanowiska projektanta, kierownika działu projektowego palenisk, kierownika biura projektowego oraz dyrektora ds. rozwoju i handlu. W 1993 roku został wiceprezesem Rafako. Brał udział w prywatyzacji przedsiębiorstwa i wprowadzeniu go na giełdę. Na emeryturę odszedł 31 grudnia 2008 r. Po zakończeniu pracy nadal ciepło wspominał i kibicował rozwojowi Rafako.

- Moje kontakty z Raciborzem rozpoczęły się w 1950 r. po rozpoczęciu nauki w Zespole Szkół Mechanicznych. Od tego czasu jako uczniowie mieliśmy okazję przyglądać się pracom budowlanym przy kolejnych halach produkcyjnych Rafako. Przedsięwzięcie było ogromne, gdyż decyzja o budowie kotłów wymagała rozpracowania wielu dziedzin, począwszy od powstania i rozwinięcia biura konstrukcyjnego i technologicznego. Nowy rozkład był i jest w dalszym ciągu rozwijany pod kątem produkcji urządzeń do bloków o mocy 1000 MW opalanych węglem brunatnym, jak i kamiennym. W początkowej fazie produkcji często rozpatrywano (ze względu na duże gabaryty) transport wodny ze względu na bliskość rzeki Odry. Rzeka Odra miała być do tego celu rozbudowana. Brak postępu w dziedzinie transportu wodnego zmusił nas do wykonania podzespołów, które mogą być transportowane samochodami i specjalnymi wagonami o obniżonym podwoziu. Na dziś można powiedzieć, że rozwijający się zakład jest skarbem Raciborszczyzny nie tylko od strony wytworu, ale i rozbudowy infrastruktury wokół zakładu - pisał o Rafako na łamach "Nowin Raciborskich" w 2012 r., podczas plebiscytu "Skarby Raciborszczyzny".