Hałda z krótkim terminem ważności. Co z przyszłością kopalni?
Hałda Szarlota w Rydułtowach znów w centrum uwagi. Kopalnia i związki zawodowe biją na alarm, że za 3-4 lata na hałdzie skończy się miejsce na składowanie kruszyw. A to stawia funkcjonowanie kopalni pod dużym znakiem zapytania. Czy rozbiórka hałdy to jedyne rozwiązanie?
Kopalnia w Rydułtowach może prowadzić wydobycie do końca 2042 r. Na tyle pozwala koncesja. Problem w tym, że kończy się miejsce na składowanie kamienia na rydułtowskiej hałdzie Szarlota. - Ruch Rydułtowy posiada miejsce na lokowanie kruszyw na okres od 3 do 4 lat. Czas ten uzależniony jest od ilości materiału produkowanego z odpadów wydobywczych powstających w Ruchu Rydułtowy - stawia sprawę jasno Tomasz Głogowski, rzecznik prasowy Polskiej Grupy Górniczej.
Płuczka zostaje, ale...
Problem jest i w dodatku ma związek z dwoma innymi wątkami. Po pierwsze - ze zmianą koncepcji funkcjonowania rydułtowskiej kopalni. Przypomnijmy, że jeszcze niedawno istniało zagrożenie, że zakład przeróbczy w Rydułtowach zostanie zlikwidowany. Wydobyty w Rydułtowach węgiel miał być transportowany dołem na Marcel w Radlinie. Takie rozwiązanie spotkało się jednak z dużym oporem ze strony załogi rydułtowskiej kopalni. W praktyce mogło ono bowiem oznaczać, że Marcel „wchłonie” Rydułtowy. Broniono się tym, że skoro kopalnia w Rydułtowach generuje bardzo dobre wyniki, wydobywa i przerabia węgiel gazowo-koksowy, na który jest duże zapotrzebowanie, to decyzja o pozostawieniu zakładu przeróbczego wydaje się racjonalna. Tak też się stało. Płuczka pozostała. Ale to jednocześnie oznacza, że trzeba zabezpieczyć teren pod składowanie kamienia z wydobycia.
Zapożarowanie
Jest jeszcze drugi wątek - kwestia rozbiórki hałdy z powodu zapożarowania. Przypomnijmy, że nad rydułtowską kopalnią nadal ciąży „obowiązek ograniczenia oddziaływania na środowisko i jego zagrożenia oraz przywrócenia środowiska do stanu właściwego zachodniej części zwałowiska KWK Rydułtowy–Anna przy szybie Leon II w Rydułtowach”. Jak wyjaśnia rzecznik prasowy PGG, jest to pokłosie decyzji starosty wodzisławskiego (wydanej w listopadzie 2005 r., a zmienionej w grudniu 2014 r.). Na likwidację zapożarowania kopalnia ma czas do 31 grudnia 2024 r. Podobne wytyczne sformułował marszałek województwa.
Komentarze
17 komentarzy
A trzeci wątek ? Firma - borok nie umie załatwić papierka. Przez chyba trzy lata załatwiają papierek, który inni mają w miesiąc. Może kopalnia powinna zmienić firmę ? Może panowie Mar... i Hlu... są za cieńcy na rozbiórkę hałdy ?
Taki obrazek wczoraj widziałem: 32 stopnie upał,starsza babka z facetem zrzucają węgiel do piwnicy,płakać się chce jak się widzi takie obrazki,typowa ciemnota ze śląska!
Trzeba zacząć w końcu technologie zgazowania węgla na wodór.
Po Pszowie sobie jeżdżą wanny z kamieniem do woli, to i w Rydułtowach dadzą radę.
Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem
Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem
Jak się czyta te komentarze to się ma wrażenie że tu nie ma innych jak tylko pełno zwykłych wiejskich głupków. Zamknąć kopalnie !!!! nie będzie szkód górniczych a jak będzie wyglądać to miasteczko ??? Pszów w rydułtowskim wydaniu ? Ludzie zanim napiszecie zastanówcie sie
Pod przykrywką "litości" kopalnia przepcha swój plan, ktoś zarobi astronomiczne $$$, zasyfią to co już zniszczyły szkoda górnicze tj. budynki i drogi a za 3-4 lata kopalnia i tak zostanie zamknięta. Tak to niestety będzie wyglądało ;(
To ze braknie miejsca jest pretekstem do tego zeby zaczac rozbierac szarlote na te okazje czekaja sepy ktorzy juz dawniej sie do tego zabierali na czele z Marianem H
Rydułtowy idą ku rozpaczy
Zamknąć kopalnie i przestanie tąpać
lechu2110 jo ci zasypia łep ciulu
lechu2110 spokojnie ... tabletki ..... zapomniałeś .....
Zasypać te całe Rydułtowy
king12@ te barbórki to pikuś przy 500+ i obniżonym wieku emerytalnym....
ufff nareszcie koniec, Ile można dopłacać do waszych barbórek ?
Moja propozycja by była taka aby istniejącą hałdę powiększyć lub obok zrobić drugą. Zalesić zazielenić, utworzyć w starej części punkt widokowy plus jakieś inne atrakcje turystyczne.