W Krzanowicach otwarto Izbę Regionalną. Zobaczcie, jak wygląda [ZDJĘCIA]
Znalazły się tam m.in. sprzęty wykorzystywane w przeróżnych warsztatach, rękodzieło czy stroje regionalne.
Od pomysłu do realizacji
Historia obiektu, w którym zlokalizowana została Izba Regionalna, sięga czasów przedwojennych. Najpierw budynek należał do właściciela krzanowickiej cegielni, tam mieścił się jego dom. Następnie, po II wojnie światowej, swoją siedzibę początkowo miały tam Wojska Ochrony Pogranicza, a później Straż Graniczna. Kolejno obiekt miał różnych właścicieli. Najpierw trafił w ręce Skarbu Państwa, później Gminy Krzanowice, która następnie zdecydowała się przekazać go stacji Caritas. Planowano uruchomić tam dom dla samotnej matki. Remont obiektu okazał się jednak zbyt kosztowny i w 2016 roku ponownie trafił w ręce rządzących gminą. Wówczas zastanawiano się, co można zrobić z tym budynkiem. Wtenczas do urzędu zgłosiła się mieszkanka gminy Kornelia Pawliczek-Błońska, która zdecydowała przekazać się na rzecz Miasta warsztat kołodziejski swojego ojca. Tak pojawił się pewien zalążek działań w kierunku utworzenia w Krzanowicach Izby Regionalnej. Jednak z pomysłem, aby utworzyć ją w miejscu, gdzie powstała wyszedł sołtys, a zarazem przewodniczący rady miejskiej Jan Długosz. – Pomysł wydał się dobry – oceniał podczas uroczystego otwarcia burmistrz Andrzej Strzedulla.
Na modernizację obiektu udało się pozyskać środki zewnętrzne w ramach projektu „Śladami tradycji i rzemiosł” przygotowanego wspólnie z czeskimi Bolaticami. I tak do Krzanowic trafiło 30 tys. euro. Prace remontowe prowadzono w drugiej połowie ubiegłego roku. Pomalowano dach, docieplono budynek, pomalowano elewację oraz wyremontowano wnętrza. Całość zakłada powstanie szlaku tematycznego, który pokaże dawne rzemiosło i tradycje naszego regionu. Obejmować on będzie: Muzeum Wsi Śląskiej Halasovice, Muzeum Hluczyńska, Izbę Regionalną w Bolaticach, Izbę Regionalną w Krzanowicach, Izbę Regionalna w Borucinie, Zabytkową Kuźnię w Bieńkowicach, Izbę Regionalną w Wojnowicach, Muzeum w Raciborzu oraz Zabytkową Stację Kolei Wąskotorowej w Rudach.
Uroczyste otwarcie
Otwarcie krzanowickiej Izby Regionalnej nastąpiło we wtorkowe popołudnie 28 maja. Na uroczystości pojawiła się władza gminy, posłanka, a zarazem krzanowiczanka Gabriela Lenartowicz (PO), przewodniczący krzanowickiej rady miejskiej Jan Długosz, urzędnicy, radni, delegacja z czeskich Bolatic oraz mieszkańcy. Po przemowach i przecięciu wstęgi nastąpiło zwiedzanie obiektu. W ramach wydarzenia zorganizowano również jarmark rzemieślniczy wraz z degustacją potraw.
Zwiedzać może każdy
Obiekt może zwiedzać każdy, jednak wcześniej taką chęć należy zgłosić się do krzanowickiego urzędu. Burmistrz Andrzej Strzedulla przekazał nam, że analizowana jest kwestia, aby obiekt był również otwarty w wyznaczone dni, konkretnie miałaby to być jedna sobota w miesiącu.
Poszukują eksponatów
Ciągle poszukiwane są również stare fotografie, meble, rękodzieła, przedmioty gospodarstwa domowego, stroje regionalne, rzeczy codziennego użytku oraz maszyny rolnicze. Zebrane eksponaty zostaną opisane co do ich funkcji, a także zostaną umieszczone na nich dane osobowe darczyńcy, jeśli będzie taka wola. Osoby, które chcą podzielić się swoimi pamiątkami, proszone są o kontakt telefoniczny z Urzędem Miejskim w Krzanowicach.
Więcej o otwarciu Izby Regionalnej napiszemy 4 czerwca w papierowym wydaniu „Nowin Raciborskich”.
Ludzie:
Andrzej Strzedulla
Burmistrz Krzanowic.
Gabriela Lenartowicz
Poseł na Sejm RP
Jan Długosz
Były przewodniczący radny miejskiej w Krzanowicach
Jarosław Gałkowski
Były wiceburmistrz Krzanowic