Rybnik zmienia plan zagospodarowania, aby w mieście nie powstała kolejna kopalnia
Spółka Bapro planująca budowę kopalni w Rybniku, aktualnie ubiega się o uzyskanie koncesji na wydobycie „złoża Paruszowiec”. Zarówno przedstawiciele władz miasta, jak i mieszkańcy, przyjęli jednoznaczne stanowisko przeciwko powstaniu tej inwestycji na terenie Rybnika.
Po przeanalizowaniu formalnych możliwości miasto podjęło decyzję o wprowadzeniu zmian w planie zagospodarowania przestrzennego na terenach, na których miałaby powstać zakład górniczy. Spółka planuje budowę na obszarze między ulicami Golejowską i Ekonomiczną, to teren na styku dwóch dzielnic Wielopola i Rybnickiej Kuźni.
Miejska Pracownia Urbanistyczna już rozpoczęła prace nad zmianami w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego w obszarze, na którym spółka Bapro planuje budowę zakładu górniczego. Celem sporządzenia projektu planu miejscowego, o którym mowa będzie przede wszystkim wprowadzenie zakazu lokalizowania na tych terenach obiektów zakładu górniczego – mówi Piotr Kuczera prezydent Miasta Rybnika – Uchwalenie zmian w planie to jednak proces, który trwa około 9 miesięcy, dlatego trudno mi w tym momencie powiedzieć czy nasze działanie okaże się skuteczne, to będzie walka z czasem. Mam jednak nadzieję, że procedura w RDOŚ będzie trwała na tyle długo, że uzyskamy potrzebny nam czas na uchwalenie zmian – dodaje prezydent Kuczera.
Procedura uzyskania koncesji na wydobycie „złoża Paruszowiec” przez spółkę Bapro trwa, uwagi do raportu oddziaływania na środowisko można składać do 30 maja br. Miasto Rybnik po zapoznaniu się z raportem przygotowuje również swoje uwagi, które zgłosi do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
(acz)
Ludzie:
Piotr Kuczera Rybnik
Prezydent Rybnika
Komentarze
7 komentarzy
Rybnik to sztucznie napompowana pipidówa jak Żory, tylko trochę większa, bo przyłączono do niego okoliczne miasteczka.
@Arteks Ten blok na gaz miał być w przetargu z dwoma blokami gazowymi elektrowni Dolna Odra. Tymczasem przetargi na Dolną Odrę PGE już ogłosiło i nie było tam wzmianki o El. Rybnik. Zresztą w DO jest blisko gazoport i powstający baltic pipe, więc gazu tam będzie dużo. W El.Rybnik magistrala gazowa jest oddalona o 15 km , ale w linii prostej przechodzi przez centrum Rybnika, więc zanim będzie odpowiednie przyłącze gazowe (już nie wnikam czy wytyczenie go jest możliwe przy gęstej zabudowie) to pomysł gazowej elektrowni moze już upaść.
Druga sprawa to kopalnia. Zakładam że jak będzie pod nosem elektrowni i do tego że będzie z płytszych pokładów brać węgiel to ten węgiel będzie tańszy niż Rosyjski. Rosnące ceny limitów CO2 wymuszają cięcie kosztów, więc mi to wygląda na wóz albo przewóz.
@wro - nowa kopalnia nie ma żadnego związku z egzystencją elektrowni której jest obojętne skąd dostarczany jest węgiel. Obecnie podobno nawet idą transporty z Rosji! A swoją drogą ma tam powstać jeden nowy blok na gaz. @leonid - siedziby zakładów muszą być w miejscach i obiektach reprezentacyjnych. Adres na pieczątce też jest istotną sprawą wizerunkową. Na regionie pasożytują miejscowości pozbawione zakładów pracy, nieciekawe sypialnie w których nic ciekawego nie ma. Z pewnością nie jest to Rybnik który zarabia na zakładach - ale też oferuje regionowi porządną rozrywkę, kulturę czy miejsca do rekreacji które finansują rybniczanie, a korzysta z nich cały region.
Rybnik ryzykuje później batalią sądową, bo naruszy prawa właściciela nieruchomości objętych nowym planem.
Wydaje mi się że brak tej kopalni będzie oznaczał zamknięcie elektrowni Rybnik, albo dużą redukcje zatrudnienia związaną z zamknięciem kilku bloków.
Zatem Rybnik zamiast mieć dwa duże zakłady zostanie z niczym i z ewentualnym odszkodowaniem do wypłacenia, a brak pieniędzy w kieszeni obywatela spowoduje że jeszcze więcej będzie smogu.
Trzeba głosować na Biedronia i jego kolegę z Rybnika wtedy zlikwidowane zostaną kopalnie w Rybniku i będziecie mieli spokój i wieczny raj. Tylko Wiosna !
Nie, za to na terenie Rybnika są siedziby zakładów, które pod nami ryją - po to żeby to Rybnik korzystał z podatków i się rozwijał pasożytując na regionie. Szkoda, że w radach gmin nie ma mądrych ludzi, którzy widzą jaki to chory układ, za to do władzy pchają się głupki, którzy włażą silniejszemu w tyłek.
Czyli szkody górnicze moga być na terenie Radlina Marklowic Świerklan Połomi, a na terenie Rybnika nie? Proponuję pozwalniać z kopalń wszystkich mieszkańców Rybnika.