Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

W Pietrowicach Wielkich ma powstać tężnia solankowa

01.05.2019 07:00 | 1 komentarz | mad

Obiekt ma zostać wybudowany przy wieży widokowej, czyli niedaleko wjazdu na parking przy drewnianym kościółku św. Krzyża.

W Pietrowicach Wielkich ma powstać tężnia solankowa
Tak ma wyglądać tężnia w Pietrowicach Wielkich
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

– Obiekty tego typu są obecnie dosyć popularne, a w związku z chęcią uzupełnienia i zwiększenia atrakcyjności terenu wokół wieży widokowej postanowiliśmy o budowie tężni – mówi sekretarz gminy Gabriel Kuczera. Budowla została zaprojektowana w kształcie sześcioboku o śr. ok. 7,5 m. Dodatkowo obok mają pojawić się: ławki, stoliki i stojaki na rowery. W ramach inwestycji zostanie również utwardzony teren wokół wieży.

Całość ma zostać zrealizowana w ramach programu pt.: „Budowa infrastruktury turystycznej przy nowo powstałych wieżach widokowych na terenie Euroregionu Silesia” i ma być współfinansowana z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG VA Republika Czeska – Polska na lata 2014 –2020 i budżetu Państwa. – Gmina posiada projekt budowlany i pozwolenie na budowę. Został złożony wniosek o dofinansowanie, który pozytywnie przeszedł ocenę formalną. Wyniki naboru mają zostać ogłoszone w czerwcu br. – podkreśla sekretarz. – Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z harmonogramem, to tężnia powinna powstać do końca III kwartału 2019 roku. – dopowiada Gabriel Kuczera. Ogół inwestycji to koszt ok. 258 tys. zł.

Miały powstać w Raciborzu

Temat dotyczący budowy tężni solankowych w naszym regionie głośno wybrzmiał szczególnie podczas jesiennych wyborów samorządowych. Kandydatka na prezydenta Raciborza dr Ludmiła Nowacka obiecywała tego typu konstrukcję w każdej dzielnicy miasta. Na urząd kandydowała jednak bez powodzenia, została natomiast radną miejską i zapowiedziała, że nadal będzie walczyła o wytyczone cele. Pojawiały się również głosy, aby tężnię wybudować w ramach budżetu obywatelskiego w parku im. Miasta Roth. Całość jak na razie zakończyła się tylko na poziomie pomysłów i to Pietrowice Wielkie jako pierwsze w naszym powiecie będą mogły pochwalić się własnym, małym uzdrowiskiem.

Z sondy, którą jakiś czas temu przeprowadziły „Nowiny” na ulicach Raciborza, wynikało, że większość mieszkańców ucieszyłoby się z takiej konstrukcji. Obecnie osoby, które chcą skorzystać z tego typu obiektu, są zmuszone podróżować m.in. do Radlina, gdzie tężnia funkcjonuje tam od kilku lat. Obiekt naszych sąsiadów jest też zasilany ciechocińską solanką. Zapytaliśmy więc pietrowickich urzędników czy i w tym przypadku również możemy liczyć na podobne rozwiązanie. – Trudno w tej chwili powiedzieć – odparł sekretarz Kuczera.

Jak działa tężnia?

Na drewnianej konstrukcji tężni ułożone są gałązki, po których spływa pompowana do góry solanka, która następnie naturalnie odparowuje. Powietrze wokół jest więc nasycone cennymi mikroelementami, wnikającymi do organizmu przez błony śluzowe układu oddechowego oraz skórę. Mikroklimat wykorzystywany jest w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, rozedmy płuc, nadciśnienia tętniczego, alergii, nerwicy wegetatywnej i w przypadku ogólnego wyczerpania.

(mad)

Ludzie:

Gabriel Kuczera

Gabriel Kuczera

Sekretarz Gminy Pietrowice Wielkie

Ludmiła Nowacka

Ludmiła Nowacka

dyrektor Dyrektor Instytutu Studiów Edukacyjnych PWSZ w Raciborzu, radna miasta Racibórz, kierownik ds. sportu w SP 15, była zastępca prezydenta miasta Racibórz.