Rybnik bez darmowej opieki psychiatrycznej dla dzieci. NFZ nie przedłużył umowy
Rybnicka Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna cierpi na kadrowe braki. Umowa z NFZ nie została przedłużona. Zaniepokojony brakiem darmowej opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży zastępca prezydenta miasta zaapelował do Funduszu, na razie odpowiedzi brak - podaje portalsamorzadowy.pl.
O niepokojącej sytuacji w standardach rybnickiej służby zdrowia poinformował portal rybnik.com.pl. Jak donosi, przez brak kontraktu z NFZ Rybnik został pozbawiony darmowej opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży.
Zaalarmowany przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną wiceprezydent Rybnika, Wojciech Świerkosz, zaapelował do dyrektora śląskiego oddziału NFZ. Podkreślił, że w mieście znajduje się kilka dużych szkół średnich, do których uczęszcza także młodzież z okolicznych miejscowości. Jego zdaniem ośrodek miejski, którego realną część tworzą dzieci i młodzież, obligatoryjnie potrzebuje Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.
Według informacji dostarczonych przez portal rybnik.com.pl, NFZ nie odpowiedział na apel wiceprezydenta. Interwencja przyszła ze strony Grażyny Potery, dyrektor Centrum Medycznego, w którym znajduje się Poradnia Zdrowia Psychicznego. Według jej wyjaśnień, źródłem komplikacji jest brak wykwalifikowanego personelu medycznego. Jak podał portal, cytując słowa Potery z pisma wysłanego do rybnickiego magistratu, lekarz specjalista udzielający dotąd świadczeń zrezygnował z pracy w Spółce, a poszukiwania jego następcy nie przyniosły rezultatów.
Dyrektor Centrum Medycznego zaznaczyć miała, że niefunkcjonująca poradnia nie wynika zatem z niechęci Centrum Zdrowia, a jest winą Ministerstwa Zdrowia.
Adam Kocjan dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, tłumaczy, że to problem, który dotyczy całego regionu. Według niego, nigdzie w okolicy nie ma darmowej opieki i pomocy psychiatrycznej.
Czytaj więcej: portalsamorzadowy.pl