Kadrowe problemy Powiatowej Komisji Lekarskiej
Każdego roku w powiecie wodzisławskim przeprowadzana jest kwalifikacja wojskowa. W jej ramach zbiera się Powiatowa Komisja Lekarska, która określa zdolność do czynnej służby wojskowej osób podlegających kwalifikacji wojskowej, a zamieszkałych na terenie powiatu. Bo chociaż w Polsce do wojska idą tylko ci, którzy chcą w nim służyć, to nadal istnieje obowiązek stawienia się na kwalifikacji wojskowej, która ocenia, czy można wcielić do wojska, gdyby zaistniała taka konieczność.
Tym razem już sama organizacja kwalifikacji wojskowej w powiecie postawiła wiele osób na baczność. Okazało się, że jest problem ze znalezieniem lekarzy do pracy w komisji. - Czynione są starania, aby pozyskać lekarzy, jednak jest obawa, że jeżeli nie skompletuje się zespołu do obsługi, to nie odbędzie się kwalifikacja na terenie naszego powiatu - mówił jeszcze na początku grudnia starosta Leszek Bizoń.
Głównym problemem wydawały się stawki. Początkowo stawka wojewody, który przekazuje środki na ten cel, wynosiła 200-250 zł za „dniówkę”. - Później wojewoda zadecydował, że stawka zostanie zwiększona na 350 zł. Ostatecznie po wielu staraniach udało się znaleźć dwóch lekarzy i kwalifikacja wojskowa w powiecie odbędzie się - poinformował starosta.
W tym roku kwalifikacja wojskowa rozpocznie się 28 lutego i potrwa do 25 kwietnia. W sumie objętych kwalifikacją zostanie ok. 800 osób (mężczyzn i kobiet z rocznika 2000). Powiatowa Komisja Lekarska funkcjonować będzie przez trzy dni w tygodniu, od wtorku do czwartku w godz. 9.00 – 17.00.
(mak)
Ludzie:
Leszek Bizoń
Starosta Wodzisławski