środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Prokurator do policjantów: Nie traćcie z pola widzenia osób pokrzywdzonych

18.01.2019 07:00 | 0 komentarzy | żet

Kilka kilogramów narkotyków, tysiące badań na zawartość alkoholu, śmiertelne wypadki i zatrzymane prawa jazdy – raciborscy policjanci podsumowali miniony rok.

Prokurator do policjantów: Nie traćcie z pola widzenia osób pokrzywdzonych
Prokurator Danuta Kozakiewicz i komendant Łukasz Krebs
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W środę 9 stycznia w Komendzie Powiatowej Policji w Raciborzu zorganizowano naradę roczną, podczas której omówiono wyniki raciborskiego garnizonu policji osiągnięte w 2018 roku. Referował komendant Łukasz Krebs w obecności swoich podwładnych, a także zastępcy komendanta wojewódzkiego Piotra Kuci, prokurator rejonowej Danuty Kozakiewicz, starosty raciborskiego Grzegorza Swobody oraz wójta Krzyżanowic Grzegorza Utrackiego.

– To był bardzo dobry rok dla Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu, tym samym szczęśliwy i dobry rok dla mieszkańców powiatu raciborskiego. Generalnie od kilku lat notujemy coraz mniejszą dynamikę przestępstw. Cieszymy się, że przestępstw jest mniej, a wykrycie rośnie – powiedział komendant Łukasz Krebs. – Bardzo dobrze oceniam całą komendę raciborską, która osiąga bardzo dobre wyniki. Cieszy duża liczba służb patrolowych, działający w terenie dzielnicowi oraz policjanci ruchu drogowego. To wszystko przekłada się na bezpieczeństwo – dodał Piotr Kucia, zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach.

Tysiące interwencji i mandatów

W 2018 roku policjanci z komendy w Raciborzu oraz komisariatów w Krzyżanowicach i Kuźni Raciborskiej przeprowadzili w sumie 11 549 interwencji. Oznacza to, że patrol policji interweniował średnio co 40 minut. Stróże prawa nałożyli w sumie 3374 mandaty karne oraz skierowali 626 wniosków do sądu o ukaranie sprawców wykroczeń.

Ogólna wykrywalność przestępstw w pionie kryminalnym wyniosła 84,9% (piąte miejsce w garnizonie śląskim). Raciborscy kryminalni zabezpieczyli 597,1 g amfetaminy oraz 4596 g marihuany.

Jeszcze lepszą skutecznością mogą pochwalić się policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą, która w ich przypadku wyniosła 94,8%. Wartość odzyskanego przez ten wydział mienia oszacowano na kwotę 818 442 zł.

Więcej ofiar wypadków

Gruszek w popiele nie zasypiali również policjanci z ruchu drogowego, którzy podczas minionego roku zatrzymali 272 nietrzeźwych kierowców. Ogólna liczba osób przebadanych na zawartość alkoholu wyniosła 19 510.

W 2018 r. odnotowano 52 wypadki, czyli o 9 mniej niż rok wcześniej. Jednak zginęło w nich aż 8 osób czyli o 3 więcej niż w 2017 roku. W 33 przypadkach sprawcami wypadków były osoby nietrzeźwe.

Policjanci z drogówki nie mieli również pobłażania do kierowców ze zbyt „ciężką nogą”. Ujawnili w sumie 3740 przekroczeń dozwolonej prędkości. Zatrzymali też 178 praw jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym o 50 km/h. Dla porównania w 2017 roku policjanci zatrzymali z tego powodu 95 praw jazdy.

Wyzwania? Dopalacze...

Piotr Kucia z komendy wojewódzkiej w rozmowie z dziennikarzami zwrócił uwagę, że „statystki nie są najważniejsze w ocenie pracy policji”. – Tu głównie chodzi o to, żeby mieszkańcy Raciborza i powiatu raciborskiego czuli się bezpiecznie – wyjaśnił. Wśród wyzwań czekających policjantów w 2019 roku wymienił przede wszystkim walkę z dopalaczami. – To potężny problem, który powoli dociera na Śląsk. Musimy położyć mocny akcent na profilaktykę, tak aby uświadamiać młodzież o fatalnych skutkach zażywania dopalaczy – dodał zastępca komendanta wojewódzkiego policji. – Przestępczość narkotykowa cały czas się rozwija, my za nią gonimy. Wyniki, które odnotowujemy w Raciborzu świadczą o tym, że sobie z tym problemem radzimy, ale też niczego nie bagatelizujemy. Musimy być cały czas o krok przed przestępcami – podsumował komendant Łukasz Krebs.

Pożegnanie pani prokurator

Komendant Łukasz Krebs podziękował też prokurator Danucie Kozakiewicz za współpracę. W połowie roku D. Kozakiewicz przechodzi na emeryturę. W prokuraturze przepracowała 31 lat, w tym 28 jako prokurator. Raciborskim rejonem organów ścigania kierowała od 2006 r. - Racibórz i okoliczne gminy mają bardzo fajnych mieszkańców, którym należy pomagać. Pilnujmy bezpieczeństwa i porządku najlepiej jak potrafimy. Dajmy z siebie wszystko, bo jesteśmy właśnie od tego, żeby robić coś dobrego dla mieszkańców - powiedziała D. Kozakiewicz podczas narady rocznej. Dodała, że kilkunastoletnia współpraca z naszymi policjantami była dla niej zaszczytem. - Jestem dumna z tego, że mogłam z panami pracować. Nigdy nie traćcie z pola widzenia osób poszkodowanych - powiedziała na zakończenie.

(żet)