Czwartek, 4 lipca 2024

imieniny: Malwiny, Izabeli, Aureliana

RSS

Racibórz jest otwarty na niepełnosprawnych i ich problemy

12.12.2018 19:00 | 0 komentarzy | ma.w

3 pytania do Jerzego Wiśniewskiego prezesa stowarzyszenia „Podaj rękę”.

Racibórz jest otwarty na niepełnosprawnych i ich problemy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

– Forum dla Osób Niepełnosprawnych jest okazją do podsumowania działań integrujących społeczeństwo ziemi raciborskiej ze środowiskiem osób z niepełnosprawnościami. Zgodzi się pan z taką tezą?

– Oczywiście. Dzieje się coraz więcej dobrego jeśli chodzi o pomoc niepełnosprawnym. Ważnym wydarzeniem było utworzenie w tym roku Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności. Od lat był on w Raciborzu „pożądany”, a wciąż brakowało odpowiedniego „gruntu” dla utworzenia go w raciborskiej lokalizacji. Wiem, że starostwo prowadziło przez dwa lata intensywne działania w tym celu. Marzeniem przyszłości jest Zakład Aktywności Zawodowej, co stanowi uzupełnienie ścieżki rozwojowej dla osób z niepełnosprawnością, które kształcą się w Warsztatach Terapii Zajęciowej. Zdolni do pracy znajdą zatrudnienie. Jak jest wola, zapewne coś się urodzi.

– Jak żyje się w Raciborzu osobom niepełnosprawnym?

– Tutejsze społeczeństwo jest coraz bardziej otwarte na ludzi niepełnosprawnych, bo widzi, że takie osoby są aktywne w życiu miasta. Organizując forum mamy zawsze nadzieję, że podejmujemy aktualne tematy dla Raciborza i powiatu raciborskiego. Choć program tworzony jest po części spontanicznie, to myślimy nie tylko o tym by adresować go do samych niepełnosprawnych, ale także był on czytelny dla innych raciborzan czy osób zainteresowanych. Zależy nam by trafiać do jak najszerszego grona, bo tak integrujemy się z innymi mieszkańcami. W tym roku postawiliśmy na zagadnienia związane z aktywnością psychofizyczną, a ta jest istotna dla każdego człowieka.

– Przyznaliście państwo swoje cykliczne wyróżnienie – Laur Życzliwości – wicestaroście raciborskiemu Markowi Kurpisowi. Dlaczego właśnie jemu?

– To wyraz wdzięczności za jego przychylność i zaangażowanie dla działań na rzecz środowiska niepełnosprawnych. Pan Kurpis wsłuchał się w jego prośby. Postawa empatii jest tu bardzo ważna, bo dzięki niej sprawy podążyły w oczekiwanym przez nas kierunku. Tak jak powiedziała o Laurze pani Małgorzata Rother – Burek prowadząca Forum, to jest „nagroda serca”. Laur trafił we właściwe ręce, do człowieka, który nie przypisuje sobie zasług. Cieszę się, że pan wicestarosta wspomniał ważną rolę, w staraniach o utworzenia punktu ds. orzekania, pana Aleksandra Kasprzaka kierującego referatem spraw społecznych w starostwie oraz radnych Teresy Frencel i Wiesława Szczygielskiego, którzy monitowali za utworzeniem punktu w Raciborzu.

Rozmawiał Mariusz Weidner

Ludzie:

Marek Kurpis

Marek Kurpis

Etatowy Członek Zarządu Powiatu Raciborskiego

Teresa Frencel

Teresa Frencel

Radna powiatowa, przewodnicząca Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ "Solidarność"

Wiesław Szczygielski

Wiesław Szczygielski

Strażak PSP Racibórz, były radny Gminy Racibórz