Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Czujka, która może uratować życie

06.12.2018 12:55 | 2 komentarze | (o)

Jak co roku, Państwowa Straż Pożarna w okresie jesienno-zimowym prowadzi kampanię edukacyjno-informacyjną dotyczącą zagrożeń związanych z zatruciami tlenkiem węgla, potocznie zwanym „czadem”. Tegoroczna edycja, którą patronatem objęła Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej nosi nazwę „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!” i jest ogólnopolską akcją prewencyjną odnoszącą się do zagrożeń pożarowych w mieszkaniach oraz domach jednorodzinnych. Jednocześnie nawiązuje do tematu zaczadzeń, promując ideę zakupu czujnika tlenku węgla lub dymu przez mieszkańców bloków jak również domów jednorodzinnych.

Czujka, która może uratować życie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na stronach internetowych Komend Powiatowych oraz Miejskich Państwowej Straży Pożarnej pojawiły się szczegóły kampanii wraz z wieloma wskazówkami dla mieszkańców odnośnie najczęstszych przyczyn zaczadzenia oraz profilaktyki zmniejszającej ryzyko zatruć tlenkiem węgla. Ze zgromadzonych przez twórców materiałów edukacyjnych można wyczytać m.in. o przeprowadzonych na potrzeby akcji badaniach, wskazujących na to, że pomimo wielu kampanii informacyjnych nadal co czwarty Polak uważa, że czad można rozpoznać po zapachu lub dymie. Co więcej, wiele osób kojarzy tlenek węgla jedynie z piecykami gazowymi montowanymi w budynkach wielorodzinnych, bagatelizując pozostałe źródła czadu, takie jak nieszczelny przewód kominowy, zaniedbywanie obowiązku czyszczenia przewodów kominowych czy niezachowanie minimalnej cyrkulacji powietrza w domu podczas wymiany drzwi i okien na nowe, o zwiększonym standardzie szczelności. Często brak podstawowej wiedzy na temat źródeł emisji tlenku węgla, jak również lekceważenie pierwszych objawów zatrucia takich jak osłabienie, zawroty głowy, przyśpieszone tętno, duszność czy senność, mogą doprowadzić do tragedii. Tylko w zeszłym sezonie grzewczym na przełomie roku 2017/2018 doszło na terenie woj. śląskiego do 858 przypadków zatruć tlenkiem węgla, natomiast przez ostatnie 5 lat na terenie powiatu wodzisławskiego odnotowano 91 zdarzeń związanych z czadem, w których poszkodowanych było łącznie 49 osób.

Chcąc uniknąć zaczadzenia, radzimy, aby zapoznać się z materiałami edukacyjno-informacyjnymi oraz pamiętać, że sami również możemy zapobiegać ryzyku zaczadzenia poprzez stosowanie się do następujących reguł: systematyczne czyszczenie przewodów kominowych oraz wykonywanie przeglądów technicznych pod kątem wykrycia nieszczelności; użytkowanie wyłącznie sprawnych technicznie urządzeń grzewczych zgodnie z instrukcją obsługi; nie zasłanianie kratek wentylacyjnych oraz otworów urządzeń grzewczych oraz sprawdzenie wentylacji w przypadku wymiany okien na nowe. Ponadto Państwowa Straż Pożarna rekomenduje inwestycję w urządzenia wykrywające obecność tlenku węgla lub dymu dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa swojego i bliskich. Właściwy montaż czujki to jednak nie wszystko, pamiętać należy o eksploatacji urządzenia zgodnie z instrukcją oraz o właściwej reakcji w momencie uruchomienia alarmu przez urządzenie.

W takim przypadku należy jak najszybciej przewietrzyć mieszkanie i wraz z pozostałymi mieszkańcami opuścić budynek, a w przypadku wystąpienia objawów zatrucia opisanych powyżej zasięgnąć porady lekarza oraz wezwać Straż Pożarną (nr tel. 998 lub 112).

Więcej informacji na temat kampanii „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!” można znaleźć na stronach internetowych: