środa, 13 listopada 2024

imieniny: Stanisława, Mikołaja, Krystyna

RSS

Przysięga żołnierzy WOT. Ostatnia w tym roku

03.12.2018 09:08 | 9 komentarzy | d

Po piętnastu dniach intensywnego szkolenia i przekraczania własnych granic, 92 „terytorialsów” stanęło w niedzielę 2 grudnia na placu apelowym gliwickiej jednostki, by wypowiedzieć słowa Przysięgi Wojskowej. To ostatnia w tym roku przysięga w 13. Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

Przysięga żołnierzy WOT. Ostatnia w tym roku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W sumie w województwie śląskim służy obecnie ponad 400 żołnierzy WOT, wśród nich pojawili się m.in.: informatycy, nauczyciele, fizjoterapeuci, ogrodnicy, tancerze, studenci, kierowcy, instruktorzy sztuk walki, taternicy czy górnicy. Łączy ich patriotyzm oraz gotowość do obrony Ojczyzny i wspierania lokalnych społeczności. Łącznie mają powstać cztery bataliony lekkiej piechoty rozmieszczone w Gliwicach, Częstochowie, Cieszynie i Kuźni Raciborskiej.

- Ukończone szkolenie podstawowe to wasze pierwsze zwycięstwo na drodze do osiągnięcia celu. Przed wami nowe wyzwania, kolejne chwile zwątpienia, wymagające szkolenia. Jestem przekonany, że wasz duch nie zostanie złamany, że wytrwacie przy postanowieniu – powiedział podczas uroczystej Przysięgi Wojskowej, dowódca 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Tomasz Białas.

Przemawiająca w imieniu ”terytorialsów”, szeregowy Kamila Kowalczyk podkreśliła, że wszyscy, którzy złożyli przysięgę, mają pełną świadomość, że tak naprawdę to dopiero początek. - Mamy świadomość, że droga, którą wybraliśmy nie zawsze będzie łatwa. Czeka nas bowiem jeszcze wiele wyrzeczeń, trudu i pracy, aby stać się pełnowartościowymi żołnierzami – powiedziała.

Przypomnijmy – szkolenie żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej trwa trzy lata. Żołnierze jeden weekend w miesiącu będą teraz spędzać na szkoleniach rotacyjnych oraz dwa tygodnie na poligonie na tak zwanym szkoleniu zgrywającym.

Z każdym kolejnym powołaniem do służby dostrzegalnych jest kilka trendów: malejąca średnia wieku ochotników, coraz większa liczba kobiet oraz osób, które postanowiły wstąpić do WOT zachęcone przez tych, którzy już pełnią służbę. Coraz więcej wśród „terytorialsów” jest także par i małżeństw, które zdecydowały się wspólnie wstąpić w szeregi WOT.

Obecnie, w niespełna dwa lata po utworzeniu, w szeregach piątego rodzaju sił zbrojnych służy już prawie 17 tysięcy żołnierzy.