Wtorek, 12 listopada 2024

imieniny: Renaty, Witolda, Czcibora

RSS

Panie złagodzą obyczaje?

28.11.2018 07:00 | 0 komentarzy | art

21 listopada odbyło się pierwsze posiedzenie nowo wybranej rady gminy w Mszanie. Przypomnijmy, że w radzie doszło do sporych roszad. Zasiada w niej aż 8 nowych radnych. Niemal połowę składu rady stanowią panie, których jest 7, to zdecydowanie najwięcej w gminach powiatu wodzisławskiego liczących do 20 tys. mieszkańców.

Panie złagodzą obyczaje?
W radzie gminy w Mszanie zasiada aż siedem kobiet. Na zdjęciu Elżbieta Skorupa i Magdalena Herman.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W trakcie obrad dokonano wyboru przewodniczącego rady. Kandydatem radnych z komitetu Budujmy Przyszłość Gminy (komitet wójta Mirosława Szymanka), który wprowadził do rady 14 radnych został Marek Liśnikowski. Jego kontrkandydatem niespodziewanie został Tomasz Mrowiec, którego zgłosił Piotr Kuczera, radny który do rady wszedł z listy PiS-u. Zgodnie z przewidywaniami w tajnym głosowaniu wygrał Liśnikowski, który otrzymał 14 głosów i został nowym przewodniczącym rady. – Dziękuję za wybór. Liczę na dobrą współpracę – powiedział Liśnikowski. Ustępujący przewodniczący Andrzej Kaperczak nie kandydował w wyborach samorządowych.

Dość zaskakujący przebieg miało głosowanie na zastępcę przewodniczącego. Zaproponowano aż trzech kandydatów – Tomasza Mrowca, który po uzgodnieniach „planowo” miał objąć tę funkcję, a także – co nieco zaskakuje - Romana Burę oraz Beatę Wieszołek. Ta ostatnia nie wyraziła zgody na kandydowanie. Zastępcą przewodniczącego rady został Tomasz Mrowiec, który w głosowaniu otrzymał 10 głosów, jego kontrkandydat Roman Bura otrzymał głosów 5.

Głosowanie na zastępcę przewodniczącego rady zwiastuje, że choć w 15-osobowej radzie zasiada aż 14 radnych z ugrupowania wójta Szymanka, to nawet w tak prostej do ustalenia sprawie jak wybór wiceprzewodniczącego, mają oni odmienne zdania. W każdym razie wybór członków poszczególnych komisji przebiegał dość sprawnie, nie licząc kłopotów przy ustalaniu składu komisji spraw społecznych. Na udział w pracach tej komisji nie zgodził się radny Kuczera. Przewodniczący komisji Rafał Bura nie chciał dobierać innych radnych i zaproponował by komisja zamiast liczyć planowo 8 osób, pracowała w składzie 7-osobowym. A to - o dziwo – na tyle mocno skomplikowało sprawę procedowania uchwały powołującej komisję, że potrzebna była aż półgodzinna przerwa, by ustalić co z tym fantem zrobić. Pozostałe komisji wybrano bez problemu.

Przewodniczącym komisji rewizyjnej został Roman Bura, a członkami Rafał Bura, Beata Wieszołek, Ilona Mura i Ewa Wawrzyczny. Komisji skarg i wniosków przewodniczyć będzie Elżbieta Skorupa, a skład komisji uzupełniają Roman Goik, Celina Mizia, Magdalena Herman, Marek Kotula, Wioleta Szotek, Krzysztof Rduch i Tomasz Mrowiec. Komisji spraw społecznych przewodził będzie, jak już wspomnieliśmy, Rafał Bura, a pracować w niej będą również Celina Mizia, Magdalena Herman, Roman Goik, Tomasz Mrowiec, Elżbieta Skorupa i Ewa Wawrzyczny. Przewodniczącą komisji budżetu i infrastruktury została Beata Wieszołek, a członkami komisji Roman Bura, Wioleta Szotek, Ilona Mura, Krzysztof Rduch, Marek Liśnikowski, Marek Kotula i Piotr Kuczera.

(art)