środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Na Brudnioka w Rybniku tylko jednym pasem. Miasto jeden oddało rowerzystom

20.11.2018 15:16 | 0 komentarzy | acz
Ostatnia aktualizacja: 20.11.2018 15:16

Wzorem ubiegłego roku ruszyły jesienne prace związane z realizacją nowych pasów rowerowych w centrum miasta - jeszcze w tym roku nowe pasy rowerowe powstaną na ulicy Wodzisławskiej, Zebrzydowickiej. 

Na Brudnioka w Rybniku tylko jednym pasem. Miasto jeden oddało rowerzystom
Na ulicy Brudnioka tworzą się korki. Kierowcom został tylko jeden pas
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W najbliższych dniach zostaną ukończone prace nad zmianą organizacji ruchu na ul. Brudnioka, powstaje na niej kontrapas który umożliwi płynną jazdę rowerem od ul. Mikołowskiej aż do ul. Cegielnianej i praktycznie do ul. Kotucza i bulwarów. Działania te są częścią projektu zwiększenia dostępności ruchu rowerowego w Śródmieściu, w ramach którego w zeszłym roku w centrum powstały podobne rozwiązania m.in. na ul. 3-go Maja, Chrobrego, Jankowickiej.

Zmiany związane z wprowadzeniem jednego pasu ruchu dla samochodów jadących ulicą Brudnioka z pewnością poprawią bezpieczeństwo w tym miejscu. Do tej pory kierowcy skręcający w ulicę Gliwicką oraz jadący na wprost, w kierunku ul. Na Górze, ustawiali się na dwóch sąsiadujących pasach ruchu, ograniczając sobie wzajemnie widoczność, co prowadziło do bardzo częstych kolizji w tym miejscu.

- Nie tak dawno miasto wybudowało również nową drogę dojazdową do parkingu przy ul. Brudnioka (dziś to ul. Józefa Poloka), łączącą parking z ul. Rybnickiego, pozwalającą na wyjazd z parkingu w stronę ul. Rudzkiej, bądź ul. Cmentarnej, bez konieczności korzystania z przejazdu ulicą Brudnioka – wyjaśnia Jacek Hawel, naczelnik Wydziału Dróg UM. – Rozwiązanie to pozwoliło rozważać możliwości ograniczenia ruchu kołowego na rzecz ruchu rowerowego, co w pełnym zakresie wpisuje się w założenia wdrażanej polityki zrównoważonej mobilności.

Dodatkowo Rybnickie Służby Komunalne rozpoczną prace polegające na wprowadzeniu kontraruchu na ulicach, które są już jednokierunkowe w dzielnicy Smolna, tj. na ul. Szkolnej i Poprzecznej.

Prowadzone prace są związane z przyjętym Planem Zrównoważonej Mobilności Miejskiej i mają na celu m.in. poprawę bezpieczeństwa poruszania się w ścisłym centrum dla niezmotoryzowanych uczestników ruchu. W najbliższych latach planuje się też budowę ścieżek rowerowych wzdłuż głównych arterii naszego miasta. Projekty zyskały aprobatę komisji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Rybniku oraz pozytywną opinię Komendy Miejskiej Policji.

- Do tej pory bardzo często nowa infrastruktura drogowa była dostosowana wyłącznie dla kierowców samochodów, co w dużej mierze zniechęcało innych użytkowników dróg do poruszania się po mieście. Konsekwencją tego działania jest paraliż komunikacyjny miasta w godzinach szczytu, ponieważ samochód, w szczególności prowadzony przez jednego kierowcę zajmuje bardzo dużo przestrzeni drogowej, której mamy naprawdę niewiele - przypomina prezydent Rybnika Piotr Kuczera. - Dzięki rozwojowi infrastruktury alternatywnych form poruszania się mieszkańcy coraz chętniej będą korzystać z autobusu, roweru czy po prostu przejdą pieszo. Taka polityka mobilności przyczynia się również do poprawy wizerunku miasta. Miasto, po którym człowiek chce poruszać się na piechotę, to miasto estetyczne, bezpieczne i czyste. Takiego miasta chcemy - mówi prezydent.

Warto dodać, że Miasto obecnie prowadzi prace projektowe dotyczące budowy dalszego ciągu bulwarów nad Nacyną, w tym odcinka Rzeczna - Obwiednia Południowa, Sportowa - Górnośląska oraz przebudowy tunelu rzeki Nacyny pod stacją Rybnik Towarowy. Poza tym ciągle trwają prace budowlane na powstających centrach przesiadkowych przy dworcach i nowych drogach rowerowych.

- Podczas opracowywania Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej spotykaliśmy się z mieszkańcami miasta. Zdecydowana większość osób wskazywała na to, iż ważne są dla nich udogodnienia do jazdy rowerem lub bezpieczeństwo przy poruszaniu się po centrum. Początkowy sprzeciw części mieszkańców, głównie kierowców, nie jest niczym nowym. Ścisłe centra polskich miast stoją obecnie w korkach i ze względu na ciasną zabudowę nie ma możliwości poszerzać w nich jezdni drogowych, w związku z tym nowoczesne miasta stawiają na rozwój infrastruktury rowerowej i komunikacji publicznej – mówi Tobiasz Nykamowicz, współautor Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej, wykonanego przez Fundację Napraw Sobie Miasto.

Stworzenie tej infrastruktury jest elementem większego projektu, który otrzymał dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 – poddziałanie 4.5.2 „Niskoemisyjny transport miejski oraz efektywne oświetlenie – RIT” na poziomie 72,93%. Projekt przed złożeniem wniosku aplikacyjnego był konsultowany przy pracach nad Planem Zrównoważonej Mobilności Miejskiej i w internecie we wrześniu 2017 r.