Historyk i stowarzyszenie laureatami radlińskiej nagrody
- Serdecznie dziękujemy za przyznanie nam tej prestiżowej nagrody. Dziękujemy, że przez wszystkie lata naszej działalności nasze plany i marzenia mogliśmy realizować właśnie w Radlinie - mówili wzruszeni tegoroczni laureaci radlińskiej nagrody Quality.
27 listopada w radlińskim Miejskim Ośrodku Kultury odbyła się kolejna edycja Radlińskich Spotkań z Kulturą. W trakcie uroczystej gali zostały wręczone wyróżnienia Quality. Tegorocznymi laureatami zostali: Kazimierz Cichy i Stowarzyszenie "Radlińska Przystań". - Społecznicy, którzy otrzymali tegoroczne wyróżnienie to osoby ponadprzeciętne, którzy chcą i robią więcej nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla innych. Gratuluje i dziękuję wam drodzy laureaci, że poświęcacie się dla naszej radlińskiej społeczności - mówiła podczas uroczystości burmistrz Radlina Barbara Magiera.
Przypomnijmy, że wyróżnienie jest wyrazem podziękowania tym, którzy w pracę i twórczość indywidualną lub instytucjonalną wkładają całą życiową pasję, umiejętności, talenty, ponadprzeciętne zaangażowanie w to wszystko, co decyduje o bogactwie i warunkach życia w Radlinie oraz rozsławiają go poza jego granicami. Nagroda została ustanowiona z inicjatywy Radlińskiego Towarzystwa Kulturalnego. Przyznawana jest od 2003 r.
Aktywny regionalista
Kazimierz Cichy jest długoletnim mieszkańcem Radlina oraz jednym z najaktywniejszych regionalistów powiatu wodzisławskiego. Zajmuje się badaniem przeszłości naszego regiony, a zdobytą wiedzę historyczną stara się upowszechniać w swoich publikacjach. Od kilkunastu lat kieruje Towarzystwem Miłośników Ziemi Wodzisławskiej. Jest znany z różnorodnej działalności społecznej, gdzie na szczególną uwagę zasługują jego osiągnięcia na polu odbudowy i renowacji zabytków, ochrony przyrody i ekologi. Za swoją działalność otrzymał wiele wyróżnień i odznaczeń, m.in. srebrny medal im. Stanisława Staszica.
Istnieją, by pomagać innym
Stowarzyszenie "Radlińska Przystań" zostało założone w 2000 r. Jego działalność polega na kompleksowej pomocy dzieciom i młodzieży niepełnosprawnej. Podejmuje działania mające na celu edukowanie w zakresie poprawy sytuacji socjalno-bytowej, zdrowotnej osób niepełnosprawnych. Stowarzyszenie zajmujemy się udzielaniem porad oraz organizowaniem spotkań, szkoleń z przedstawicielami instytucji zajmujących się problemami osób niepełnosprawnych. Współpracuje z placówkami kulturalno-oświatowymi, służby zdrowia, organizacjami społecznymi i innymi stowarzyszeniami o podobnych celach działania. Podopieczni Radlińskiej Przystani aktywnie uczestniczą w życiu kulturalnym oraz społecznym regionu.