Przedwyborczy sprawdzian Nowin Wodzisławskich (Rydułtowy)
Każdemu kandydatowi na wójta, burmistrza, prezydenta w powiecie wodzisławskim zadaliśmy trzy pytania, dotyczące problemów, sposobów ich rozwiązania i najważniejszych priorytetów, którymi zamierzają się w nadchodzącej kadencji zająć. Dzięki temu czytelnik sam może ocenić, do którego kandydata mu najbliżej w kwestiach dotyczących jego gminy czy miasta. Może też porównać, który kandydat ma ciekawsze, a może bardziej realne propozycje. Każdy kandydat miał taką samą, ściśle określoną ilość miejsca na udzielenie odpowiedzi i od niego zależało czy ją wykorzystał. Odpowiedzi zamieściliśmy zgodnie z pozycjami kandydatów na listach Państwowej Komisji Wyborczej. Życzymy owocnej lektury! W ósmym odcinku prezentujemy Rydułtowy.
Pytania:
1. Proszę zdefiniować najważniejszy problem z jakim boryka się gmina/miasto.
2. Proszę wskazać, w jaki sposób, po wyborze na urząd, kandydat zamierza rozwiązać ten problem?
3. Proszę opisać priorytety, które kandydat będzie chciał zrealizować w trakcie kadencji.
Rydułtowy
1. W Rydułtowach jest wiele obszarów, w których należy prowadzić działania na rzecz naszej społeczności. Każdy mieszkaniec, każda część miasta mają swoje priorytety na liście potrzeb skierowanych do władz miasta. Jednak najczęściej docierają do mnie apele o potrzebę czystego powietrza. Rozpoczyna się sezon grzewczy i temat ten dosłownie staje się dla każdego widoczny. Powraca problem wieczornych spacerów i innego typu aktywności na świeżym powietrzu.
2. Czyste powietrze to m.in. ograniczenie lub likwidacja dymiących kominów, głównie w domach jednorodzinnych. Chcę poprzez współpracę z Ciepłownią Rydułtowy wykorzystać sieć ciepłowniczą na rzecz budynków jednorodzinnych, obniżając jednocześnie opłaty stałe dla odbiorców. Będę zabiegał o dalszą rozbudowę sieci gazowej przede wszystkim dla terenów pozbawionych sieci ciepłowniczej. Zadbam także, aby każdy właściciel miał możliwość pozyskania środków na wymianę źródła ciepła, czy termomodernizację.
3. W zakresie ochrony środowiska priorytetami są rozbudowa kanalizacji w mieście oraz wykorzystanie ciepła systemowego, wsparcie dla ekologicznych źródeł ciepła, a także udział w programach termomodernizacyjnych dla mieszkańców. W zakresie oświaty priorytetem jest budowa nowego przedszkola oraz powiększenie żłobka. W zakresie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia priorytetami są wsparcie celowe rydułtowskiego szpitala oraz ścisła współpraca ze służbami mundurowymi dla bezpieczeństwa publicznego na terenie miasta. W zakresie kultury, sportu i rekreacji priorytetami są rozwój bazy sportowo-rekreacyjnej utworzonego Rydułtowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Gen. J. Bema oraz realizacja planowanego zagospodarowania zbiornika wodnego „Machnikowiec” z tężnią solankową. W zakresie pomocy społecznej priorytetem jest aktywizacja seniorów ze wspieraniem ich aktywności. W zakresie infrastruktury technicznej priorytetem jest modernizacja i rozbudowa sieci drogowej.
1. Wiele osób, zwłaszcza młodych, narzeka na brak perspektyw, ucieka w świat. Tymczasem Rydułtowy mogą być miastem atrakcyjnym, do życia, do pracy, dla biznesu, dla młodych i dla seniorów. „Moje miasto ma przyszłość”- taki tytuł ma program zrównoważonego rozwoju Rydułtów, który chcę zrealizować jako burmistrz. Wskazuje on aż 15 problemów, które wymagają pilnego rozwiązania. Za najważniejszy problem uważam sfinansowanie działań, które zostały w tym programie opisane. Trzeba wspomóc budżet miasta.
2. Program „Moje miasto ma przyszłość” powstawał od lat, jako odpowiedź na postulaty mieszkańców. To wynik niezliczonych konsultacji, badań, rozmów – ujęty w precyzyjne zadania dla samorządu. Z realizacji tego programu będzie mnie można rozliczyć. Mam spore doświadczenie w pozyskiwaniu środków do finansowania różnych przedsięwzięć na rzecz mieszkańców Rydułtów. Zmobilizuję więc urząd do pozyskiwania pieniędzy, aby – krok po kroku – odpowiedzieć na potrzeby mieszkańców.
3. Dialog i otwartość uważam za filary rzetelnej pracy samorządowej. Tylko w ten sposób można poznać potrzeby mieszkańców. Taki styl, dobre praktyki, doświadczenie i energia wyniesione z działalności w organizacjach pozarządowych zagoszczą w urzędzie, kiedy zostanę burmistrzem. Spotkania z Rydułtowianami utwierdzają mnie w przekonaniu, że w naszym wspólnym interesie potrafimy się dogadać nawet w najtrudniejszych sprawach. Dlatego uważam za możliwe pogodzenie górniczych tradycji i zwalczenie smogu, wybudowanie Domu Dziennego Pobytu Seniora, wzmocnienie ochrony zdrowia i rozwiązanie problemów szpitala, wsparcie dla rodzin, pozyskanie mieszkań dla młodych, finansowanie różnych inicjatyw edukacyjnych, odbudowa sportu, uporządkowanie spraw związanych z bezpieczeństwem, czy utworzenie Parku Przemysłowo-Technologicznego. Zamiast ogólników i wzniosłych haseł, proponuję solidną konkretną robotę, do jakiej przywykłem przez lata w górnictwie i w Stowarzyszeniu Moje Miasto.
1. Niestety nie można powiedzieć, że problem nękający Miasto Rydułtowy jest tylko jeden. Na pierwszy plan wyłania się brak kanalizacji sanitarnej i deszczowej na większości terenu miasta. Nikt nie zna terminu kiedy problem gospodarki ściekowej zostanie rozwiązany. Odrębnym problemem jest ochrona powietrza. Możemy zdecydowanie powiedzieć, że jest to problem nr 1. Z różnymi chorobami oblegamy przychodnie, korzystając ze zwolnień lekarskich. Dzieci nadrabiają zaległości w zajęciach szkolnych. Powód – smog.
2. Wspólnym mianownikiem dla powyższych zadań jest tu ochrona środowiska. Realizacja wiąże się z pozyskiwaniem środków zewnętrznych. Alternatywa dla węgla? Pelet, olej opałowy, gaz ziemny lub propan-butan, pompa ciepła ziemna lub powietrzna, sieć ciepłownicza, fotowoltaika, energia elektryczna. Wspólny mianownik? Oczywiście droga inwestycja i kosztowne użytkowanie. Tak odpowiemy bez namysłu. Częścią wspólną jest też ochrona powietrza i niskie zużycie energii. Stąd celem nadrzędnym jest wymiana wszystkiego co dymi.
3. Główna duża inwestycja to modernizacja ul. Ofiar Terroru z zachowaniem jej zabudowy, zmianą układu pieszo-jezdnego, z przystosowaniem do zabudowy centrum miasta. Niepokoi funkcjonowanie istniejących obiektów handlowo-usługowych. Niewiele sklepów funkcjonuje dłużej niż jeden sezon. Zatrzymamy się dłużej, razem z mieszkańcami miasta nad pomysłem zagospodarowania i dobrego wykorzystania śródmieścia. Pozostaje do zagospodarowania teren pomiędzy stadionem a „machnikowcem” jak i sam zbiornik wodny. Planuję budowę ścieżek rowerowych oraz realizację razem z Rybnikiem ścieżki wzdłuż Nacyny. Zakładam coroczne spotkania z mieszkańcami miasta, z młodzieżą szkół średnich. Wrócimy do wcześniej już realizowanego programu modernizacji dróg dojazdowych. Wśród zamiarów, planów, najważniejszy jest człowiek i jego potrzeby indywidualne. Dla każdego z nas bardzo ważny jest wizerunek miasta, uporządkowana przestrzeń, estetyka. Jednak najlepiej wspominamy te chwile kiedy wychodzimy z urzędu z dobrze załatwioną sprawą lub rozwiązanym problemem.
Ludzie:
Marcin Połomski
Burmistrz Miasta Rydułtowy
Komentarze
3 komentarze
Obiektywny-Ty zawsze miałeś jeden program. Jak coś zrobić żeby zarobić i na kogo innego to zwalić.
Przyjdzie czas że ujawnimy twoje nazwisko i się przekonasz -zresztą to wiesz ,jak jesteś znienawidzony w Rydułtowach stary ubeku.
Obiektywny chyba cie straszy. Nie masz żadnego lepszego kandydata jak Wystyrk. Ci pozostali to namaszczony architekt bez uprawnień budowlanych drugi to technik który sie mieni za wielkiego przedsiębiorcy. Człowiku zacznij myśłeć a nie uprawiać demagogii
Jak czytam wypowiedzi kandydatów do miasta Rydułtowy to nasuwa mi się jeden wniosek , Że nie mam kandydata na burmistrza ,przecież nie zagłosuję na wielkiego ,wszędobylskiego , jedynego prezesa od wszystkiego,a prawda jest widoczna na każdym kroku który zrobi wielki prezes Wystyrk lub na pana podkładającego się pod profesję architekta którym nigdy nie był i nie jest , ale może jeszcze zostać architektem o ile zrobi studia w tym kierunku, obecnie ich nie posiada ,ale za to ma wielką wiedzę bycia radnym ,i tylko bycia ! bo o zrobieniu dla miasta i mieszkańców czegokolwiek raczej nic mi nie wiadomo ,chyba że była by znów wichura ? panie Połomski niech w końcu odetnie pan pępowinę od mamy Newy i taty Szwana ,tego nawet czytać się nie da ,a o realizacji już nie wspomnę ,kto panu pisał ten program ,a przynajmniej kto panu kazał taki program przyjąć? powiem tylko - Ramsz !.....