Zbiornik Racibórz ma być gotowy w 2020 roku [ZDJĘCIA, FILM]
Na terenie budowy Zbiornika Racibórz zorganizowano dzisiaj (18.10) konferencję prasową podsumowującą stan zaawansowania kluczowej inwestycji dla ochrony przeciwpowodziowej kraju. Podczas spotkania padły mocne zapewniania. – Zobowiązuję się do tego, że Zbiornik nie będzie budowany, a zostanie zbudowany – wygłosił Łukasz Lange, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach.
Materiał wideo:
Na wstępie przedstawiona została historia planów budowy Zbiornika, poinformowano też, że realizacja przekroczyła 53,6% zaawansowania rzeczowego. Tę część przedstawił Wiktor Jurkiewicz, przedstawiciel inżyniera projektu firmy AECOM. Następnie głos zabrali: przedstawiciel Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Grzegorz Witkowski, dyrektor RZGW w Gliwicach Łukasz Lange, zastępca prezesa PGW Wody Polskie ds. Zarządzania Środowiskiem Wodnym Joanna Kopczyńska oraz Wojewoda Opolski Adrian Czubak.
- Inwestycja prowadzona jest od dłuższego czasu, mamy natomiast wyznaczony okres graniczny, jest to 18 stycznia 2020 – mówił Lange. – Obecnie nie widzimy żadnych zagrożeń z punktu prowadzenia inwestycji – zapewniał. Zbiornik po ukończeniu ma stanowić ochronę 2,5 mln ludności zamieszkującej szereg miast, m.in. Racibórz, Kędzierzyn-Koźle, Krapkowice, Opole, Brzeg, Oławę oraz Wrocław, a także wsie położone w trzech województwach: śląskim, opolskim i dolnośląskim.
Założono, że Zbiornik będzie miał 185 milionów sześciennych pojemności. Ma ona jednak sukcesywnie się zwiększać, ponieważ ciągle w czaszy prowadzona jest eksploatacja kruszywa.
- To jest największa budowla hydrotechniczna budowana aktualnie w Polsce, cieszę się, że przekroczyliśmy półmetek zaangażowania rzeczowego oraz finansowego, a także, że termin styczniowy nie jest na chwilę obecną zagrożony – mówił Grzegorz Witkowski. Zauważył też, że Zbiornik ma nie tylko pełnić funkcji przeciwpowodziowej, ale też rekreacyjną czy żeglugową. – Znajdujemy się blisko granicy Czeskiej, która od wielu lat podnosi temat użeglowienia Odry aż do Ostrawy, jesteśmy za tym, aby te prace studyjne się toczyły – kontynuował.
Podczas konferencji padły też słowa, że intencją rządu jest, aby przeprojektować Zbiornik z suchego na mokry. – Tak miało być od początku, jednak na przestrzeni dziejów podjęto złą decyzję – podkreślał Grzegorz Witkowski, dodając, że w przyszłości Zbiornik może pełnić również funkcję energetyczną.
W trakcie konferencji głos zabrał także wojewoda opolski Adrian Czubak, mówił o tym, że jest pod ogromnym wrażeniem postępu prac. – Jestem bardzo podbudowany informacjami, że mamy już 50 plus, jeśli chodzi o przekroczenie wartości procentowej budowy – zauważał, pozytywnie wypowiadał się też o możliwości przekształcenia Zbiornika Racibórz w mokry, podkreślał, że wiąże się to z „ogromnymi szansami rozwoju”.
Joanna Kopczyńska z kolei mówiła, że jest to najważniejsza inwestycja Wód Polskich. - Interesujemy się nim i nadzorujemy praktycznie codziennie - zapewniała.
W spotkaniu uczestniczyli również: posłanka Izabela Kloc, poseł Czesław Sobierajski, senator Adam Gawęda, radna powiatowa Katarzyna Dutkiewicz, kandydat na prezydenta miasta Racibórz Dariusz Polowy oraz burmistrz Kuźni Raciborskiej Paweł Macha. Nie brakowało wspólnych zdjęć na tle budowanego Zbiornika, przeszkodą nie było nawet błoto.
Wykonawcą zadania jest konsorcjum firm Budimex (Polska) – Ferrovial Agroman (Hiszpania). Umowę na dokończenie budowy podpisano w listopadzie 2017 r. Poprzednia firma hiszpański koncern Dragados został wyrzucony przez inwestora z placu budowy, powód to m.in. opóźnienia. Wartość końcowa robót budowlanych szacowana jest na 1 558,16 mln złotych, z czego największym fundatorem obecnie jest Budżet Państwa (532, 48 mln zł).
- Zbiornik Racibórz Dolny: budowa zakończona 95 wiadomości, 230 komentarzy w dyskusji, 830 zdjęć, 1 film
Ludzie:
Adam Gawęda
były poseł i senator
Czesław Sobierajski
Były poseł na Sejm RP, polityk Prawa i Sprawiedliwości, obecnie doradca wojewody
Dariusz Polowy
Radny, były prezydent Raciborza
Izabela Kloc
Senator VIII kadencji, posłanka na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji, od lipca 2019 europosłanka.
Katarzyna Dutkiewicz
samorządowiec i polityk, obecnie prezes Fundacj Elektrowni Rybnik
Paweł Macha
Były burmistrz Kuźni Raciborskiej.
Komentarze
4 komentarze
Co ty "okiemproroka" bredzisz? Zbiornik miał być suchy przez przynajmniej 40 - 50 lat, a potem ewentualnie mokry. Co masz problem z czytaniem? Czy ze zrozumieniem dzisiejszej informacji, mówiącej, że budowa teraz idzie na zbiornik wodny, bez czekania 50 lat. Żałosne jest to, że jesteś wtórnym analfabetą.
ten zbiornik to porazka wszystkich..ale Polowy przyjdzie z młotem pneumatycznym i rozwali cały beton jaki został uzyty na zbiorniku..i beda budować od nowa.Polowy to załatwi do soboty..najbliższej oczywiście..
Kampanię Polowemu zrobili i nabajerowali ludowi. ale czy ludzie to kupią?
Przeciez ten zbiornik od zawsze miał być mokry -jak pampers po całym dniu!!
pisiaki lekcji nie odrobiły!! a ma byc stworzony pozór ,ze to Polowy ten mokry zbiornik załatwił ..ino co na to fita co z Wosiem trzyma?
Żalosny kabaret. A za niedługo i tak okaze się ze wszystko i tak wymyślił Wacławczyk - bo on ma patent na wszystko ..nawet na dietetyczne odżywianie raciborzan.