Niedziela, 24 listopada 2024

imieniny: Emmy, Flory, Jana

RSS

Fita, Lenk, Nowacka, Myśliwy i Polowy odpowiadają na dziesięć pytań o przyszłość Raciborza

18.10.2018 19:00 | 6 komentarzy | żet, ma.w

Poprosiliśmy kandydatów na prezydenta Raciborza o zwięzłe wypowiedzi w najważniejszych kwestiach dotyczących miasta i jego mieszkańców. Czy w przypadku wygranych wyborów zdecydują się wprowadzić zakaz palenia węglem? Jak zamierzają rozwiązać problem braku miejsc parkingowych w centrum miasta? Gdzie upatrują największych problemów komunikacyjnych Raciborza i jak zamierzają je rozwiązać? Jaką będą prowadzić gospodarkę mieszkaniową? Co zamierzają zrobić w kwestii rosnących wydatków na oświatę? Zachęcamy do lektury, która może okazać się pomocna w rozwiązaniu wyborczych dylematów.

Fita, Lenk, Nowacka, Myśliwy i Polowy odpowiadają na dziesięć pytań o przyszłość Raciborza
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

1. Strefa bez węgla. Czy zakaz spalania paliw stałych w Raciborzu ma przyszłość? Jeśli tak, proszę wskazać w jakiej perspektywie czasowej zamierza go Pan/Pani wprowadzić. Jeśli jest Pan/Pani przeciwko strefie bez węgla, proszę wyjaśnić dlaczego.

Michał Fita: Zakaz spalania paliw stałych to nie tylko przyszłość, ale wręcz nieuchronna konieczność. Unijne regulacje nakazują, by do końca tej dekady 1/5 produkowanej w Polsce energii pochodziła z OZE. Oczywiście będzie to następowało w dłużej perspektywie czasowej. Dlatego trudno na dziś określić ramy czasowe. Jednakże raciborzanie muszą być tego świadomi i przygotowani. Przyszłością mogą się stać klastry energetyczne, więc uważam, że należy rozważyć ten kierunek rozwoju, współpracując z innymi gminami.

Mirosław Lenk: Powołałem specjalny zespół radnych, przedstawicieli Alarmu Smogowego oraz pracowników urzędu, który miał wypracować założenia dla rady miasta żeby w maksymalnie krótkim czasie ograniczyć/zlikwidować niską emisję w Raciborzu. Ewidentnym sukcesem pracy Zespołu jest jednomyślne podjęcie uchwały przez RM, że chcemy żyć w mieście, które ma czyste powietrze. Uwzględniając możliwości techniczne oraz finansowe, wprowadzenie strefy bez węgla na terenie całego miasta będzie możliwe w przeciągu 8 – 10 lat.

Robert Myśliwy: Rada Miasta mijającej kadencji zdecydowała w tej sprawie. Szanuję jej decyzję. Zamierzam ją zrealizować. Wszyscy chcemy oddychać świeżym powietrzem. Proces bezwzględnego wdrożenia ww. dyrektywy powinien potrwać ok. 10 lat. Konieczne będzie wsparcie z programów rządowych. Racibórz na pewno z nich skorzysta. Problem smogu ma charakter systemowy. Kluczem do jego rozwiązania, poza modernizacją zasobów komunalnych, będzie relacja między poziomem dochodów, a ceną paliw.

Dariusz Polowy: Realizację ograniczania szkodliwości niskiej emisji należy wykonać m.in. w oparciu o pełne wykorzystanie środków z programu „Czyste powietrze”, programu rządowego przewidującego dotacje na termomodernizację i wymianę kotłów nawet do 90%. Program przewidziany jest na 10 lat. Byłaby to więc podobna perspektywa czasowa 8 do 10 lat.

Ludmiła Nowacka: Trudno mówić o strefie bez węgla, gdy jesteśmy górniczym zapieckiem. Należy zadbać o jakość węgla. Wyeliminowanie węgla musi iść w parze z dostępem do tanich alternatywnych źródeł wspartych systemem dofinansowania. Docelowo węgiel powinien być wyeliminowany, ale nie może się to odbyć kosztem ludzi. Z węgla korzystają zwykle ludzie o niskich dochodach. Przecież to górnicze deputaty, wsparcie finansowe wielu osób, bądź starszych. Ludzi trzeba wspierać. Rolą miasta jest obserwowanie tego, co się dzieje i szybkie reagowanie.


2. Urząd. Kto będzie pełnił funkcję zastępców prezydenta w przypadku wygranej. Proszę podać kandydatów z imienia i nazwiska, z uwzględnieniem zakresu obowiązków (oświata, kultura, sprawy społeczne, gospodarka komunalna, inwestycje).

Michał Fita: Takie decyzje zostaną ostatecznie podjęte jeśli wygram wybory. Jeśli jednak mam wskazywać dzisiaj, to chciałbym współpracować bezpośrednio z prawnikiem – Anną Szukalską posiadającą duże doświadczenie pracy w samorządzie. Drugą osobą najlepiej gdyby był inżynier posiadający doświadczenie na kierowniczych stanowiskach w branży budowlanej i komunalnej. Mają to być osoby rzetelne, które nie boją się trudnych wyzwań.

Mirosław Lenk: Jestem kandydatem na prezydenta miasta, ale jednocześnie urzędującym prezydentem, więc odpowiedź powinna być oczywista, że obecny podział obowiązków pozostaje bez zmian. I zastępcą prezydenta jest Wojciech Krzyżek, a II zastępcą jest Irena Żylak, ale jeżeli realizowane zadania będą wymagały osób o innych kwalifikacjach niż przypisane obecnie moim zastępcom, to oczywiście się nad tym pochylę.

Robert Myśliwy: Mam na myśli kilka nazwisk jednak obsada funkcji zastępców prezydenta zwykle jest pokłosiem umowy koalicyjnej, a ta będzie niezbędna do skutecznego rządzenia. Przy 6 komitetach nie jest możliwa samodzielna większość żadnego ugrupowania, dlatego tak ważna jest otwartość kandydatów na najwyższy urząd w mieście, ich koncyliacyjność i doświadczenie samorządowe. Warto wziąć to pod uwagę przy urnach.

Dariusz Polowy: Uważam, że jeszcze nie czas mówić o personaliach. Na teraz ważniejszy jest program dla raciborzan i Raciborza oraz zapewnienie podstaw do jego pełnej realizacji. Przedstawiłem „10-tkę Dariusza Polowego” Strategię Odpowiedzialnego Rozwoju Raciborza. Jest to propozycje aktywnego samorządu i aktywnego prezydenta wykorzystujacego każdą szansę dla dobra miasta i mieszkańców.

Ludmiła Nowacka: Zastępca prezydenta ds. inwestycji – Adam Hajduk, zastępca prezydenta ds. społecznych - konkurs.


3. Parkingi. Jak zamierza Pan/Pani rozwiązać problem braku miejsc parkingowych w centrum Raciborza podczas remontu placu Długosza?

Michał Fita: W mieście w ogóle brakuje miejsc parkingowych, a w centrum szczególnie. Przez pewien czas miasto wycofało się w ogóle z funkcji parkingowej przy placu Długosza (przypomnę, że interpelowałem w sprawie utworzenia trzech parkingów bezpłatnych w centrum miasta: ul. Kowalskiej, pl. Długosza, ul. Drewnianej). Należy rozważyć remont placu Długosza w dwóch lub trzech etapach pozostawiając wolną część na miejsca parkingowe.

Mirosław Lenk: Remont Placu Długosza jest wyczekiwany przez wielu mieszkańców i przedsiębiorców zwłaszcza tych, którzy ulokowali swoje interesy w centrum miasta. Wspólnie z nimi będziemy ustalali sposób prowadzenia prac w taki sposób żeby nie kolidowały z potrzebami mieszkańców i biznesu. Przykładem takiej współpracy jest prowadzony obecnie remont ul. Długiej. Przy tak rozległej obszarowo inwestycji podział na etapy (strefy) realizacji jest jedynym wyjściem i pozwoli na ograniczenie negatywnych skutków budowy.

Robert Myśliwy: Rekomenduję na czas remontu porozumienie miasta z właścicielami parkingów wspólnotowych i prywatnych w okolicach centrum. To rozwiązanie tymczasowe, do momentu wybudowania parkingu wielopoziomowego na ul. Kowalskiej, które proponuję w programie wyborczym.

Dariusz Polowy: Jak podałem przedstawiając program: zamierzam zatrzymać realizację aktualnego pomysłu na plac Długosza. Zatrzymam budowę pralni i kafejki internetowej. Prawidłowym rozwiazaniem byłaby w tym miejscu zabudowa wielopiętrowa o przeznaczeniu mieszkalno-biznesowym z parkingami podziemnymi, o pięknej architekturze zharmonizowanej z otoczeniem.

Ludmiła Nowacka: Wzorem Rybnika, na czas remontu parkingu teren objęty budową należy wygrodzić i sukcesywnie przesuwać.


4. Sport i rekreacja. Czy planuje Pan/Pani inwestycje w infrastrukturę rekreacyjno-sportową? Proszę o wskazanie rodzaju inwestycji (tężnia, park, plac zabaw, boisko, basen itp.) oraz miejsc ich realizacji.

Michał Fita: Zdecydowanie! Wśród wielu inwestycji wymienię tylko kilka – modernizacja i zadaszenie lodowiska „Piastor”, budowa boiska typu orlik przy obiekcie sportowym w Brzeziu, budowa pełnowymiarowego boiska treningowego o sztucznej nawierzchni na stadionie przy ul. Srebrnej (lub Zamkowej), Modernizacja boisk szkolnych np. w Brzeziu, tor do „pumptracka”, place zabaw (m.in. Katowicka, Warszawska) i wiele innych.

Mirosław Lenk: W ostatnich latach bardzo dużo zainwestowaliśmy w infrastrukturę sportową i rekreacyjną – budowę aquaparku i boisk przyszkolnych, rozbudowę areny Rafako, remont kempingu Obora oraz bieżni Stadionu Miejskiego, rewitalizację skwerów i parków w tym Parku Zamkowego z bulwarami i plażą, ścieżki rowerowe, arboretum. Teraz pora na drugi brzeg bulwarów nadodrzańskich (dokumentacja jest gotowa), rozbudowę aquaparku o część letnią (dokumentacja gotowa) i zadaszenie lodowiska (mamy koncepcję i kosztorys).

Robert Myśliwy: Priorytetem w najbliższej kadencji w ww. obszarze będzie wzbogacenie oferty bulwarów nadodrzańskich oraz rozbudowa Aquaparku. Zamierzam także podnieść standard kempingu i basenu w Oborze. Zadaszenie lodowiska oraz rozbudowę grodu średniowiecznego będę warunkował możliwością pozyskania zewnętrznego wsparcia. Jeżeli chodzi o place zabaw to jestem zwolennikiem zasady: mniej ale ambitne. Deklaruję remont boiska SP 3 oraz budowę nowych obiektów przy ZS-P nr 1, 2, 4.

Dariusz Polowy: Budowa pełnowymiarowego boiska do piłki nożnej ze sztuczną trawą to coś na co czekają nie tylko młodzi i starsi piłkarze w mieście, ale jest to również istotne dla całego powiatu. Ponadto przeprowadzę zadaszenie i rewitalizację lodowiska miejskiego. Dodam, choć może trochę niezręcznie jest o tym wspominać, ale bardzo istotna jest kwestia uregulowania bezpieczeństwa sanitarno-higienicznego na basenie H2Ostróg. Wtedy będzie można wzbogacić Aquapark o atrakcyjną strefę dla dzieci.

Ludmiła Nowacka: Tak planuję. Będą to tężnie w dzielnicach, główna w parku Roth, skwery w dzielnicach z tężniami mniejszymi, duży rekreacyjno-naukowy plac zabaw dla dzieci i młodzieży – camping OSiR w dzielnicy Obora, budowa boiska piłkarskiego ze sztuczną trawą na stadionie przy ul. Srebrnej, budowa pływalni 50-metrowej z podgrzewaną wodą – camping OSiR w dzielnicy Obora, nowe zadaszone lodowisko, kryty kort tenisowy, rozbudowa H2Ostróg o część SPA na zewnątrz.


5. Edukacja. Czy zamierza Pan/Pani dokonać zmian w sieci placówek oświatowych? Proszę podać jakiego rodzaju placówek będą dotyczyć te zmiany (żłobek/żłobki, przedszkola, szkoły podstawowe) i gdzie zostaną one przeprowadzone?

Michał Fita: Reforma placówek oświatowych przede wszystkim powinna rozpocząć się od dialogu. Próba przeprowadzenia jej w Raciborzu w 2016 r. przez prezydenta Mirosława Lenka i naczelnika Roberta Myśliwego polegająca na stworzeniu planu bez udziału związków zawodowych, nauczycieli i rodziców uczniów, została niemalże zbojkotowana. Edukacja pochłania znaczną część budżetu miasta, ale można znaleźć oszczędności między innymi poprzez skuteczne pozyskiwanie rządowych dotacji na rozwój infrastruktury szkolnej.

Mirosław Lenk: Nie planuję zmian w sieci szkół i przedszkoli. Reforma edukacji zlikwidowała gimnazja i utworzyła ośmioklasowe szkoły podstawowe. Przez najbliższe 10 lat sieć szkół i przedszkoli nie wymaga zmian. Opieka nad dziećmi do lat 3 opiera się o publiczne i niepubliczne żłobki oraz polecane przez państwo ośrodki dziennego opiekuna. Moim dążeniem będzie doprowadzenie do wyrównania opłat we wszystkich typach placówek.

Robert Myśliwy: System oświaty w warunkach prawno-finansowo-demograficznych w jakich operujemy ma dziś kształt optymalny. Reforma oświaty była okazją do rewizji finansowania i funkcjonowania systemu naszych szkół i przedszkoli, a radni obecnej kadencji zgodnie zdecydowali o jego kształcie. Najważniejsze są dzieci. Częste zmiany im nie służą. Gdy poprawią się w Raciborzu wskaźniki demograficzne, to rozbudowa placówek dzielnicowych będzie konieczna.

Dariusz Polowy: Sprawą podstawową jest budowa nowego żłobka z wykorzystaniem środków z programu rządowego Maluch+. Ponadto wdrożenie racjonalnego zarządzania miejscami w miejskich przedszkolach i żłobkach. Stworzymy też Raciborskie Centrum Nauki i Techniki dla dzieci i młodzieży. Jego celem jest wspieranie rozwoju pasji i przydatnych umiejętności. Centrum będzie się składać m.in. z pracowni mechatroniki, chemiczno-fizycznej, ceramicznej, sensorycznej, gastronomicznej, fotograficznej, krawieckiej oraz stolarskiej.

Ludmiła Nowacka: Nie zamierzam dokonywać zmain. Uważam, że dzieci i młodzież to nasz kapitał i nie można na nim oszczędzać.

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Radny, były prezydent Raciborza

Ludmiła Nowacka

Ludmiła Nowacka

dyrektor Dyrektor Instytutu Studiów Edukacyjnych PWSZ w Raciborzu, radna miasta Racibórz, kierownik ds. sportu w SP 15, była zastępca prezydenta miasta Racibórz.

Michał Fita

Michał Fita

Dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Kietrzu - TKALNIA, były wiceprezydent Raciborza, radny Raciborza

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Przewodniczący Rady Miasta Racibórz, były prezydent.

Robert Myśliwy

Robert Myśliwy

Dyrektor Powiatowego Centrum Sportu w Raciborzu