Wtorek, 5 listopada 2024

imieniny: Elżbiety, Sławomira, Zachariasza

RSS

Przedwyborczy sprawdzian Nowin Wodzisławskich (Godów)

17.10.2018 19:00 | 4 komentarze | art

Każdemu kandydatowi na wójta, burmistrza, prezydenta w powiecie wodzisławskim zadaliśmy trzy pytania, dotyczące problemów, sposobów ich rozwiązania i najważniejszych priorytetów, którymi zamierzają się w nadchodzącej kadencji zająć. Dzięki temu czytelnik sam może ocenić, do którego kandydata mu najbliżej w kwestiach dotyczących jego gminy czy miasta. Może też porównać, który kandydat ma ciekawsze, a może bardziej realne propozycje. Każdy kandydat miał taką samą, ściśle określoną ilość miejsca na udzielenie odpowiedzi i od niego zależało czy ją wykorzystał. Odpowiedzi zamieściliśmy zgodnie z pozycjami kandydatów na listach Państwowej Komisji Wyborczej. Życzymy owocnej lektury! W drugim odcinku prezentujemy gminę Godów. 

Przedwyborczy sprawdzian Nowin Wodzisławskich (Godów)
Mariusz Adamczyk, Kamil Gąsior
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pytania:

1. Proszę zdefiniować najważniejszy problem z jakim boryka się gmina/miasto.

2. Proszę wskazać, w jaki sposób, po wyborze na urząd, kandydat zamierza rozwiązać ten problem?

3. Proszę opisać priorytety, które kandydat będzie chciał zrealizować w trakcie kadencji.

Godów

Mariusz Adamczyk:

1. Najważniejszymi kwestiami, które dotyczą działalności gminy i wszystkich mieszkańców jest utrzymanie wysokiej jakości dróg i chodników oraz niska emisja. Kolejnym „problemem” jest sprawa rekultywacji piaskowni, gdzie właścicielem obiektu nie jest Gmina Godów tylko podmiot prywatny.

2. Zamierzam dbać o skuteczne pozyskiwanie środków unijnych i krajowych, które wspomogą gminę w modernizacji dróg powiatowych i gminnych. Do tej pory pozyskaliśmy wiele środków na walkę z niską emisją. Ponadto ruszają nowe konkursy krajowe i unijne, w których gmina będzie startować, aby uporać się z tym problemem. W sprawie rekultywacji piaskowni zadbałem wspólnie z Radą Gminy o zapisy w planie zagospodarowania przestrzennego, zapewniające bezpieczeństwo mieszkańcom i środowisku. Rozmawiam z właścicielem na temat ewentualnego odkupienia terenu.

3. Dokończenie budowy nowego przedszkola dla Gołkowic i Skrbeńska, rozbudowa ścieżki rowerowej- Żelazny Szlak Rowerowy, dalsza przebudowa i modernizacja dróg powiatowych i gminnych, oświetlenia, sieci wodno-kanalizacyjnej, uzbrojenie terenów inwestycyjnych, budowa nowej drogi zbiorczej od autostrady w Łaziskach w kierunku ul. Jana Pawła w Skrzyszowie, budowa nowej drogi od ul. Piotrowickiej do ul. Zielonej w Skrbeńsku, termomodernizacja i przebudowa obiektów gminnych tj. Ośrodka Kultury w Godowie i Skrbeńsku, OSP Godów, obiektów przedszkoli, dawnego ośrodka zdrowia i urzędu gminy, Szkoły Podstawowej w Gołkowicach, budowa sali gimnastycznej w Skrbeńsku, podjęcie działań w zakresie rewitalizacji obiektu szkolno-przedszkolnego w Łaziskach, modernizacja obiektów użytkowanych przez kluby sportowe oraz terenów rekreacyjno-sportowych, kontynuacja programu niskiej emisji, rekultywacja piaskowni w sposób bezpieczny dla środowiska, wsparcie działań jednostek OSP, integracja organizacji społecznych.

Kamil Gąsior:

1. Bardzo trudno wybrać jeden kluczowy problem z którym boryka się Gmina. Problemów jest wiele i zostały one wymienione w moim programie. Do najważniejszych należą: ochrona środowiska, inwestycje, rozwój edukacji, racjonalizacja wydatków budżetowych.

Uważam, że program który przedstawiłem i który chcę zrealizować na terenie Gminy Godów jest kompleksowy i nie można go traktować wyrywkowo, ponieważ każde działanie, każda podjęta decyzja rodzi konkretną reakcję.

2. Działania zmierzające do wyeliminowania wskazanych problemów to walka z niską emisja poprzez wymianę kotłów na kotły ekologiczne, wymiana oświetlenia na oświetlenie ledowe, zmiana wysokości dofinansowania do budowy przyłączy kanalizacji, rozwój placówek oświatowych poprzez pozyskiwanie środków zewnętrznych, inicjowanie działań zmierzających do powstania żłobka lub klubu malucha, aktywizacja mieszkańców poprzez wprowadzenie budżetu obywatelskiego.

3. Uważam, że program który przedstawiłem i który chce zrealizować na terenie Gminy Godów jest kompleksowy i nie można go traktować wyrywkowo, ponieważ każde działanie, każda podjęta decyzja rodzi konkretną reakcję. Najważniejsze priorytety to: wprowadzenie do budżetu gminy inicjatywy budżetu obywatelskiego aby aktywizować mieszkańców do działania, walka z niską emisją, remont lub modernizacja dróg gminnych, rozwój edukacji, prowadzenie działań zmierzających do powstanie na terenie Gminy żłobka lub klubu malucha, zmiana wysokości dofinansowania do wykonania przyłączy kanalizacyjnych. Nadmienić należy, iż realizacja ww. programu dla Gminy Godowa doprowadzi do zrównoważonego rozwoju Gminy we wszystkich aspektach – społecznym, gospodarczym, ekonomicznym.