środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Dni Muzyki Organowej: koncert finałowy w najbliższą sobotę

27.09.2018 18:07 | 0 komentarzy | d

W najbliższą sobotę (29.09) w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny o godzinie 19:00 odbędzie się koncert finałowy w ramach XXXI Dni Muzyki Organowej i Kameralnej im. Henryka Klai.

Dni Muzyki Organowej: koncert finałowy w najbliższą sobotę
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Będzie to „msza na jazzowo” Latin Jazz Mass autorstwa Martina Völlingera w wykonaniu Chóru Mieszanego Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Głubczycach pod dyrekcją Tadeusza Eckerta oraz z udziałem kwartetu Silesia Canta – informuje Marta Buczkowska z Raciborskiego Centrum Kultury.

Program koncertu:

  • 1. Wincenty z Kielczy - Gaude Mater Polonia
  • 2. Mirosław Gałęski - Hymn III Tysiąclecia
  • 3. Józef Świder - Modlitwa do Bogarodzicy
  • 4. Andrzej Koszewski - Zdrowaś Królewno wyborna
  • 5. Jacek Gałuszka OP - Oto są baranki młode
  • 6. Gordon Young - Alleluja
  • 7. Martin Völlinger - The Latin Jazz Mass

Tadeusz Eckert – jako dyrygent i nauczyciel otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in. Nagrodę Ministerstwa Edukacji (1955 i 2000 r.) Ministra Kultury i Sztuki (1997), Dyrektora Programu Drugiego Polskiego Radia (1997), Wojewody Opolskiego (1993 i 1997), Kuratora Oświaty w Opolu (1996), Rady Miejskiej w Głubczycach oraz Nagrody dla Najlepszego Dyrygenta na konkursach w Legnicy i Bydgoszczy. Zwyciężył także w plebiscycie Radia Opole i Gazety Wyborczej pt. Mój Belfer w kategorii „Mistrz”.


Idea Chóru „Silesia Cantat” narodziła się w Głubczycach w 2004 roku w ramach festiwalu Głubczyckie Spotkania Chóralne „Sielesia Cantat”. Zespół działa okazyjnie w ramach rozmaitych projektów chóralnych w kraju i za granica. W jego skład wchodzą zespoły i chórzyści zaproszeni do współpracy z Chórem Mieszanym LO im. A. Mickiewicza w Głubczycach. Chór Silesia Cantat koncertował w Polsce, Czechach i w Niemczech.

Przy współpracy z Cordulą Sodt i jej chórzystami z Hozminden, zrealizowany został projekt pn. „Silesia Cantat Weserbergeland”, a przy współpracy z Jiřim Slovikiem, zespół wystąpił w Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym „Opava Cantat”. W ramach tych projektów zostały wykonane liczne dzieła wokalno-instrumentalne razem z Młodzieżową Orkiestrą Symfoniczną PSM II st. w Opolu pod kierunkiem Huberta Prochoty. Do najważniejszych osiągnięć chóru należy zaliczyć występ (wspólnie z chórzystami z Holzminden) w Hali „Azoty” w Kędzierzynie-Koźlu w październiku 2008 r.. Wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego, u boku trzech polskich tenorów, chór wykonał najsłynniejsze arie i chóry operowe, a całość poprowadził legendarny Bogusław Kaczyński. Podobny koncert także w Hali „Azoty” odbył się we wrześniu 2016 r. w ramach „Europejskiego Festiwalu Orkiestr Dętych”. W 2016 r. wspólnie z niemieckim chórem „Smilian Faces” z Campe Gymnasium z Holzminden zespoły wykonały dzieło Christpha Schöherra „Magnificat”. Koncerty odbyły się 20 sierpnia 2016 r. w Holzminden, a 3 i 4 grudnia, wspólnie z Orkiestrą Symfoniczną PSM I i II st. w Nysie, w Głuchołazach i w Głubczycach. Aktualnie zespół przygotowuje nowy projekt, w którym zostanie wykonane dzieło Martina Völlingera „The Latin Jazz Mass”.


Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Henryka Klai w Raciborzu to festiwal, który rozpoczął się w 1986 roku i z roczną przerwą 20 lat temu, kiedy to Racibórz ucierpiał wskutek powodzi, odbywa się co roku.

Co roku zapraszani są wybitni muzycy, światowej sławy organiści oraz kameraliści. Podczas 30. edycji festiwalu mieliśmy okazję wysłuchać około 70 recitali organowych artystów z Polski, Czech, Słowacji, Austrii, Włoch, Szwajcarii, Niemiec, Francji, Anglii, Belgii, Holandii, Luxemburga, Estonii, Norwegii, Szwecji i Rosji. Ponadto około 40 międzynarodowych solistów w koncertach organowo-kameralnych oraz około 30 zespołów kameralnych, chórów i orkiestr wraz z solistami. Wystąpili m.in. Julian Gembalski, Józef Serafin, Andrzej Chorosiński, z zagranicznych artystów: Wolfgang Seifen (Niemcy), Ernst Wally (Austria), Sylvian Pluyaut (Francja), Steve Davis (Wielka Brytania), Vicki Melin (USA), Wieland Meinhold (Niemcy), Pascale van Coccinelle (Luksemburg), zespoły: Capella Cracoviensis, Oh Orkiestra Historyczna, Cantores Minores Wratislavienses.

Koncerty odbywają się najczęściej w kościołach raciborskich, szczególnie w kościele farnym, pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny oraz Kościele św. Jana Chrzciciela. Wszystkie koncerty są bezpłatne.

źródło: RCK.