Wojska Obrony Terytorialnej: kandydaci po pierwszym szkoleniu
Wszyscy żołnierze, którzy otrzymali karty powołań przed 7:00 stawili się przed bramą jednostki wojskowej w Gliwicach. Wczoraj rozpoczęło się pierwsze w województwie śląskim powołanie do OT (Obrony Terytorialnej). 60 ochotników w tym 12 kobiet przechodzi 16-dniowie szkolenie.
- Pierwszego dnia tzw. szesnastki, czyli szkolenia podstawowego po załatwieniu spraw ewidencyjnych zostali umundurowani i poddani ocenie sprawności fizycznej, test składał się z brzuszków, pompek oraz biegu na 3 kilometry – informuje Monika Ligejka, specjalista ds. mediów 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wyniki zostaną wykorzystane w dalszej służbie, głównie w celu doskonalenia sprawności fizycznej kandydatów. Choć nie było to obowiązkowe, część z kandydatów skorzystała z usług fryzjera.
- Wszyscy kandydaci, którzy rozpoczęli szkolenie, nigdy wcześniej nie byli w wojsku. Nikt z nich nie narzeka jednak na wojskową musztrę. Fakt, że do wojska przyszli jako ochotnicy sprawia, że są w pełni zmotywowani i chcą dać z siebie wszystko – podkreśla M. Ligejka. W poniedziałek wręczona zostanie im broń, z którą nie rozstaną się aż do przysięgi, która odbędzie się 7 października w Katowicach.
Do tego czasu ich domem będą wojskowe koszary. W tym czasie szkolić się będą przede wszystkim ze strzelania oraz taktyki. 13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej rozpoczęła formowanie w tym roku. Obecnie trwa proces pozyskiwania kandydatów do służby. W województwie śląskim mają powstać 4 bataliony lekkiej piechoty rozmieszczone w Gliwicach, Częstochowie, Cieszynie i Kuźni Raciborskiej.
Wojska Obrony Terytorialnej jako piąty rodzaj sił zbrojnych, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych powstały z początkiem 2017 roku. Obecnie WOT jest w procesie formowania, którego zakończenie planowane jest na 2021 rok, wtedy liczebność formacji ma osiągnąć zakładany stan 53 tys. żołnierzy, a brygady obrony terytorialnej będą rozwinięte w każdym województwie.
opr. (d).