Prezydent zauważył bariery dla niepełnosprawnych
Osoby niepełnosprawne najlepiej znają bariery architektoniczne miasta. W czerwcu w Wodzisławiu Śląskim po raz pierwszy odbyła się konferencja „Niepełnosprawność w przestrzeni publicznej”, podczas której rozmawiano o działaniach, jakie warto podjąć, by miasto było bardziej przyjazne niepełnosprawnym. W konferencji brały udział osoby niepełnosprawne. – Konferencja pokazała, jak wiele wyzwań przed nami. Ale dzięki tego rodzaju spotkaniom będziemy lepiej wiedzieć, jak tworzyć przestrzeń publiczną, by była jeszcze bardziej dostępna dla osób z różnymi dysfunkcjami – mówi prezydent Mieczysław Kieca.
Pokłosiem konferencji jest inicjatywa stworzenia „katalogu dobrych praktyk”. W jakim celu? By różne miejskie inwestycje (budowa chodników, przejść dla pieszych, wybór rodzaju nawierzchni) przygotowywać w taki sposób, aby nie tworzyć barier osobom niepełnosprawnym. – Taki katalog będzie zobowiązaniem dla pracowników urzędu oraz projektantów do dołożenia jeszcze większej staranności, niż wynikającej z przepisów prawa, by nasza wodzisławska przestrzeń publiczna była funkcjonalna dla wszystkich mieszkańców – podkreśla prezydent.
Mieczysław Kieca zapowiedział też działania mające na celu dostosowanie obecnej infrastruktury do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jedno z takich działań już zostało podjęte. Na wniosek osób słabowidzących pomalowano schody zlokalizowane w pobliżu zbiegu ulic Matuszczyka i Radlińskiej. Pierwsze i ostatnie stopnie zabarwiono żółtym kolorem po to, aby wchodząca po schodach osoba wiedziała kiedy one się zaczynają i kończą.
(mak)
Ludzie:
Mieczysław Kieca
Prezydent Wodzisławia Śl.
Komentarze
2 komentarze
Kieca znów błądzi, wystarczy popatrzeć na miejsca dla niepełnosprawnych przy wck. Gdzie jest obniżony krawężnik? Miejsca już bardzo dawno temu powstały ale pomimo istniejących przepisów znów przyjęto zasadę bylejakości. Przepisy również regulują ilość miejsc dla niepełnosprawnych na parkingach - z ciekawości zapytam czy na Kubsza już powstały miejsca czy nadal jest to brane pod uwagę i urzędnicy wiedzą o problemie? Przepisy weszły w życie dobre kilka lat temu i standardowa niemoc urzędnicza nadal działa w oczekiwaniu na kolejny cud prac urzędników nad problemem od lat nastu...
Akurat z boku tych schodow idzie sciezka z kostki brukowej i mozna zjechac bez problemu .