Niedziela, 22 grudnia 2024

imieniny: Honoraty, Zenona, Franciszki

RSS

Ognisko patriotyczne, czyli żywą lekcję historii czas zacząć [ZDJĘCIA]

07.07.2018 20:25 | 1 komentarz | AgaKa

W wodzisławskim Parku Miejskim zorganizowano patriotyczne ognisko połączone ze śpiewaniem pieśni patriotycznych. Ponadto na Rynku otwarto plenerową wystawę "Czas zmian. Wodzisław w drodze do Niepodległości." W wydarzeniu udział wzięli między innymi prezydent miasta, Mieczysław Kieca i dyrektor Muzeum Miejskiego, Sławomir Kulpa.

Ognisko patriotyczne, czyli żywą lekcję historii czas zacząć [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Sobotnie wydarzenie to część projektu "Czas zmian. Wodzisław i powiat w drodze ku odradzającej się Rzeczpospolitej" realizowanego z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości. Patriotycznemu ognisku towarzyszyły liczne występy, ponadto w towarzystwie przewodników można było zwiedzić wodzisławski schron - a taka okazja zdarza się bardzo rzadko, dlatego też chętnych nie brakowało.

Odpowiedź na każde pytanie

Historycy, którzy oprowadzali odwiedzających po schronie opowiadali historię nie tylko znajdujących się tam eksponatów, ale także historię pobliskich ziem czy samego Wodzisławia, który wciąż skrywa wiele tajemnic. Odwiedzający najgłośniej reagowali na widok munduru milicji czy na hełmofon czołgisty, kojarząc go od razu z postacią Gustlika z serialu "Czterej pancerni i pies". Z kolei największą uwagę dzieci przyciągnął szpital polowy i narzędzia medyczne oraz - wiadomo - broń.

Skąd eksponaty w schronie?

W długim na około 100 metrów schronie znajdującym się w Parku Miejskim znajdują się eksponaty z czasów II wojny światowej oraz eksponaty z czasów bliższych teraźniejszości. Część z nich została wykopana, a część przekazana przez mieszkańców jako "rodzinna pamiątka". Wśród nich znalazły się między innymi: mundury, broń, dokumenty, odznaczenia, hełmy, zastawa stołowa, książki, narzędzia medyczne i wiele innych. Do zbiorów wciąż trafiają nowe eksponaty, dlatego też wystawa co jakiś czas ulega zmianie.

To dopiero początek

Przedsięwzięcie „Czas zmian. Wodzisław i powiat w drodze ku odradzającej się Rzeczpospolitej” to wielkoformatowy projekt edukacyjny mający na celu upowszechnienie i ocalenie od zapomnienia historii Wodzisławia Śląskiego i ziemi wodzisławskiej w trudnym okresie walki o niepodległość i granicę Rzeczpospolitej 1918-1922. Projekt ten składał się będzie z dwóch publikacji, trzech wystaw, spektaklów oraz ogniska połączonego z śpiewaniem pieśni patriotycznych. Wydarzenia te pomimo różnego charakteru są ze sobą połączone, gdyż każde z nich ma za zadnie edukowanie, informowanie i popularyzację wiedzy o wydarzeniach z lat 1918-1922, kiedy to Wodzisław z miasta niemieckiego stał się miastem polskim.