W Wodzisławiu zapłonie znicz olimpijski. Wykonał go lokalny przedsiębiorca
W Wodzisławiu Śląskim odbędzie się jedna z największych imprez sportowo-rekreacyjnych dla osób z niepełnosprawnościami na Śląsku. Organizatorzy szacują, że weźmie w niej udział kilkaset osób. Rangę wydarzenia podkreśli ceremonia wzniecenia ognia olimpijskiego. A znicz olimpijski przygotowany na tę okazję jest naprawdę wyjątkowy.
Powiatowa Olimpiada Osób Niepełnoprawnych w Wodzisławiu Śl. odbędzie się w czwartek (7 czerwca). W trakcie ceremonii otwarcia zapłonie znicz olimpijski. Wykonawcą znicza jest firma "Instalmet" Wyroby Hutnicze Tomasz Kwietniewski. Przedsiębiorca przekazał znicz nieodpłatnie, za co Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu nie kryje wdzięczności.
Olimpiada w Wodzisławiu Śl. jest powiatową już tylko z nazwy, ponieważ od wielu lat biorą w niej udział również osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnościami z terenu południowo-zachodniej części województwa śląskiego, a także spoza niego, jak również z pobliskich Czech.
- To święto prawdziwej integracji społecznej, w którym udział bierze rokrocznie kilkaset osób: z niepełnosprawnościami, wolontariuszy ze szkół ponadgimnazjalnych oraz zaproszonych gości – podkreślają w wodzisławskim starostwie. - Tu nie tyle chodzi o bicie rekordów sportowych, co o zmierzenie się z samym sobą oraz pokonanie własnych słabości. Wyniki sportowe oczywiście również są ważne, wielu uczestników imprezy porównuje osiągnięte rezultaty z wcześniejszymi, ale głównie chodzi o to, by wyjść ze czterech ścian domów i ośrodków, z których osoby niepełnosprawne na co dzień korzystają.
Udział w olimpiadzie zapowiedział m.in. szef Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego Łukasz Szeliga.
O integracyjnym charakterze imprezy dużo mówi również udział – w charakterze gości – wielu czołowych polskich sportowców. W dotychczasowej historii olimpiady z uczestnikami spotkali się m.in. Zbigniew Kicka, Jakub Michalczuk, Sandra Pniak Janusz Rokicki czy Aleksandra Fryc i wielu innych. Wszyscy oni są zawsze pod wielkim wrażeniem pasji i radości, jaką dostrzegają na twarzach niepełnosprawnych sportowców.
Wodzisławska olimpiada to prawdziwa lekcja wychowawcza. Zorganizowanie imprezy dla kilkuset uczestników nie byłoby możliwe bez zaangażowania wolontariuszy. Od kilku lat ponad setka uczniów II LO w Wodzisławiu Śl. i I Liceum Plastycznego wspomaga organizacyjnie to wydarzenie. W tej szkole bowiem – jako jedynej placówce tego typu w regionie – funkcjonują oddziały integracyjne, w których na co dzień młodzież uczy się wrażliwości na potrzeby niepełnosprawnych kolegów i koleżanek.