Niedziela, 16 czerwca 2024

imieniny: Aliny, Justyny, Benona

RSS

Rafako. Nowy blok w Jaworznie zaliczył próbę ciśnieniową

23.04.2018 17:57 | 0 komentarzy | ż

- Blok energetyczny 910 MW w Jaworznie przeszedł udaną próbę ciśnieniową. To jeden z najważniejszych etapów inwestycji. Powodzenie tego testu oznacza potwierdzenie szczelności i zakończenie montażu części ciśnieniowej kotła. Zaawansowanie budowy bloku przekroczyło już 60 procent - informuje Tauron Wytwarzanie.

Rafako. Nowy blok w Jaworznie zaliczył próbę ciśnieniową
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Podczas próby kocioł został napełniony wodą i sprawdzony pod względem szczelności przy ciśnieniu wynoszącym 561 bar (ok. 56,1 MPa). Oznacza to, że prace związane z budową kotła zostały przeprowadzone zgodnie ze sztuką inżynierską i z dochowaniem wysokiego poziomu jakości i staranności. W trakcie próby zużyto 984 m3 wody zdemineralizowanej (1,5 objętości basenu sportowego), która była podgrzana do temperatury około 50 stopni C. Dodatkowo, w celu utrzymania temperatury w budynku kotłowni, zainstalowano 10 nagrzewnic spalinowych o mocy 250kW.

- Nasz kocioł jest nie tylko jednym z największych kotłów w technologiach nadkrytycznych w Europie, wyróżnia go jednak najwyższa, z dotąd osiąganych, sprawność. Warto też podkreślić, że zaprojektowali go polscy inżynierowie i wykonała polska firma – podkreśla Agnieszka Wasilewska-Semail, prezes zarządu Rafako.

- Udana próba ciśnieniowa bloku energetycznego 910 MW to ważny moment w realizacji inwestycji, która obecnie jest na zaawansowanym etapie. Mam nadzieję, że dalsze prace będą sprawnie postępować. To ważny projekt dla sektora energetycznego – podkreśla wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Zakończona próba wodna, potwierdzona przez Urząd Dozoru Technicznego to jeden z najważniejszych etapów realizacji inwestycji w Jaworznie. Kolejne kamienie milowe to: zakończenie montażu rurociągów systemu pary i wody zasilającej, dostawa urządzeń głównego systemu automatyki (DCS) oraz wykonanie mostu skośnego nawęglania.

źródło: Tauron, oprac. ż