Poseł przekuwa pamięć o papieżu w codzienność Polaków
Wystawa papieska „Bogu dziękujcie, ducha nie gaście” posła na Sejm Czesława Sobierajskiego w Towarzystwie Miłośników Ziemi Raciborskiej, była okazją do refleksji nad postacią Ojca Świętego.
Jednocześnie wernisaż, który otworzyła Aleksandra Jańska, był sposobnością do przypomnienia podejmowanych inicjatyw poselskich, aby ten wielki człowiek i Polak zasiadający na tronie Piotrowym, nigdy nie odszedł w zapomnienie.
Uchylając rąbka tajemnicy, poseł Czesław Sobierajski zdradził, że jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa Kopca Jana Pawła II, umiejscowionego najprawdopodobniej na terenach należących do dóbr kościelnych, na Górce Narodowej w Krakowie.
Pomysł wystawy zrodził się w 1995 r. kiedy na spotkaniu z uczniami klasy VI w Knurowie, pan poseł zorientował, że żadne z dzieci nie wiedziało, jak nazywa się papież Jan Paweł II.
– To był impuls. Niedobrze, jeśli już teraz nie pamięta się o Karolu Wojtyle, gdy zasiada on w stolicy apostolskiej, to z pewnością pamięć całkowicie o nim zaginie, gdy go tam zabraknie – pomyślał. Kiedy ponownie zasiadł w parlamencie, postanowił, że wystawa o papieżu powinna dotrzeć wszędzie w Polsce, zgromadził więc jeszcze więcej materiałów, które wyeksponowane zostały na 50 profesjonalnych aluminiowych tablicach oraz w pięciu gablotach. Początek swój wystawa miała Rybniku, a faktyczne jej otwarcie nastąpiło w Sejmie.