Maluchy z Boguszowic Starych otrzymały oczyszczacz powietrza
ZSP nr 6 został wyposażony w specjalistyczny sprzęt, który poprawia jakość powietrza.
Pozytywne skutki działania oczyszczacza powietrza można było poczuć już po kilkunastu minutach od uruchomienia. Stężenie PM 10 w sali prawie natychmiast zaczęło spadać. Dodatkowo przedstawiciele projektu Wyjście Smoga przygotowali dla przedszkolaków kilka ciekawych eksperymentów.
– Mieszkam w Boguszowicach, dzielnicy, która jest jedną z najbardziej zanieczyszczonych w Rybniku. Moje dziecko ma 5 lat, uczęszcza do tego przedszkola. Postanowiłem więc zorganizować dla dzieci spotkanie edukacyjne, a przy okazji wyposażyć placówkę w oczyszczacz powietrza – mówi Łukasz Kłosek, radny z Boguszowic.
Choć jeden oczyszczacz to kropla w morzu, być może będzie to zachęta dla innych placówek, lub miasta, by zakupić w przyszłości takie urządzenia.
– Są miasta, które już zakupiły lub przymierzają się do zakupu oczyszczaczy powietrza do swoich placówek. To np. Warszawa i Kraków. Mam nadzieję, że taka decyzja zapadnie również w naszym mieście – apeluje Emil Nagalewski z akcji Wyjście Smoga.
Po przekazaniu urządzenia na ręce wicedyrektor ZSP nr 6 – Pani Bogumiły Wasiniewskiej, z grupą 5 i 6-latków 40 minutowe zajęcia przeprowadzili Emil Nagalewski i Janusz Piechoczek z projektu Wyjście Smoga. Zostało zaprezentowane urządzenie „Nochal”, które na bieżąco wskazuje poziom pyłu PM 10. Największe zaskoczenie było w chwili, nałożenia na czujnik słoika z dymem, w którym wcześniej tlił się zapalony kawałek papieru. Zabrakło skali w pomiarze zanieczyszczenia! Dzieci także łapały bańki mydlane, oglądały smog zamknięty w puszcze i profesjonalne maski.
Po wejściu do pomieszczenia przedszkola „Nochal” wskazywał ok. 70 µg/m3 co jest nieznacznym przekroczeniem 100 proc. normy (norma to 50µg/m3). Po kilkunastu minutach działania w pomieszczeniu nowego oczyszczacza, poziom PM10 spadł do ok. 39µg/m3. To pokazało realne działanie oczyszczacza powietrza.
Ludzie:
Łukasz Kłosek
Radny Miasta Rybnika.