Sprawdź, nim wrzucisz do pieca
Dzielnicowi Straży Miejskiej w Rybniku używają wilgotnościomierza do drewna.
– Wszystkich, którzy chcą sprawdzić, czy drewno nadaje się do spalenia zgodnie z uchwałą Sejmiku Województwa Śląskiego, zachęcamy do kontaktu – informuje Straż Miejska z Rybnika.
O tym jak ważna jest walka z tzw. niską emisją nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Rybniccy funkcjonariusze niemal dziennie ujawniają termiczne przekształcanie odpadów w postaci spalania płyt meblowych, ram okiennych czy innych tym podobnych przedmiotów. Od początku roku skontrolowali 2142 nieruchomości, z czego w 258 przypadkach ujawnili spalanie substancji zabronionych.
Warto przypomnieć, że dzielnicowi mają do dyspozycji kamerę termowizyjną, mającą uświadomić mieszkańcom, jak ważne jest właściwe ocieplenie budynku. Dzięki niej, właściciele nieruchomości będą mogli się przekonać, którędy z budynku wydostaje się najwięcej ciepła. Być może to przekona ich do podjęcia decyzji o ociepleniu swojego domu. Zatrzymanie zgromadzonego ciepła wewnątrz, przekłada się bezpośrednio na koszty ogrzewania, a tym samym na emisję szkodliwych substancji do atmosfery.
Przed świętami dzielnicowi do dyspozycji otrzymali kolejne urządzenie do walki z niską emisją. Służy ono do sprawdzania wilgotności drewna. Od teraz każda zainteresowana osoba będzie mogła sprawdzić, czy przygotowane do spalenia drewno spełnia wymogi uchwały Sejmiku Województwa Śląskiego. Przypomnijmy: Od 1 września na terenie naszego województwa istnieje zakaz spalania min. drewna o wilgotności przekraczającej 21 %.
Działanie urządzenia jest bardzo proste, wystarczy wprowadzić temperaturę otoczenia, gatunek drewna, przyłożyć urządzenie do sprawdzanego materiału i na wyświetlaczu pojawi się wskaźnik wilgotności drewna.
Każda właściciel nieruchomości, który jest zainteresowany sprawdzeniem swojego budynku pod kątem właściwości termoizolacyjnych lub czy zgromadzone na opał drewno mieści się we wskazanych normach, może skontaktować się bezpośrednio z dzielnicowym ( informacje o dzielnicowym można znaleźć tutaj), bądź umówić termin takiej kontroli poprzez dyżurnego Straży Miejskiej w Rybniku.
Komentarze
4 komentarze
Ewelina ma racje .Sytuacja jest tragiczna szczególnie na Śląsku gdzie miasta są położone w kotlinach wtedy smog się gromadzi bo ma utrudniony odpływ z nad miasta.
raz jako ewelina raz jako witkowski wciskasz ciągle ten sam szajs bawiąc się w szemrany marketing.
Ewelina daj spokój i nie żeruj na krzywdzie ludzkiej.
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu