Parki miejskie w Rybniku coraz ładniejsze
Grudniowa pogoda wciąż sprzyja spacerom, zapraszamy zatem do rybnickich parków, które w ostatnim czasie nieco zmieniły swoje oblicze. Mowa o parku Kozie Góry w dzielnicy Meksyk oraz Parku Górnika, otaczającym Dom Kultury Chwałowice.
Na terenie Kozich Gór kompleksowo wyremontowano ścieżki piesze, tworząc wygodny trakt dla pieszych. To nawierzchnia typu hansegrand, stworzona z czystego materiału budowlanego z wysokogatunkowych surowców, takich jak: kamień naturalny, łupki wysokogórskie oraz ekologiczne lepiszcze wiążące (jest to nawierzchnia mineralna, wodoprzepuszczalna, naturalnie stabilizowana). Przecinające park spacerowe trasy nie tylko znacznie zyskały na estetyce, ale też ich nawierzchnia jest bardziej przyjazna dla korzystających z niej spacerowiczów.
W parku pojawiły się też tablice edukacyjne, dedykowane najmłodszym, a przedstawiające m.in.: ptasi zegar, rozkład śmieci w czasie, rodzaje drzew liściastych i iglastych. Jest również przyrodnicze kółko i krzyżyk, gra światowid - owady, gra edukacyjna - leśne puzzle, tropy zwierząt, czy fotościanka ssaki leśne. Tablice są częścią projektu realizowanego w dzielnicy Meksyk w ramach budżetu obywatelskiego 2017.
– Liczący sobie 112 lat Park Kozie Góry, czyli pierwszy w Rybniku park miejski jest jednym z ulubionych miejsc wypoczynku i rekreacji mieszkańców tej części miasta. Niezależnie od pogody i pory roku można tam spotkać rybniczan szukających spokoju, wytchnienia i kontaktu z naturą, bez konieczności wyjazdu z miasta. Dlatego też kontynuując myśl fundatora parku, Juliusza Haasego, staramy się, by to miejsce stawało się sukcesywnie jeszcze bardziej przyjazne mieszkańcom – mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera.
W sąsiadującej z Meksykiem dzielnicy Chwałowice, nieco odmieniony został również Park Górnika - popularne miejsce spacerów nie tylko dla chwałowiczan, ale i dla wszystkich korzystających z kulturalnej oferty pobliskiego domu kultury.
Tuż przez tegoroczną Barbórką, przed Domem Kultury Chwałowice pojawiły się dwie trzymetrowe lampki górnicze, nawiązujące do historii i tradycji dzielnicy, której rozwój nierozerwalnie związany jest z fedrującą po sąsiedzku kopalnią Chwałowice. Chwałowickie latarnie wykonane zostały na wzór tzw. benzynek, czyli tradycyjnych benzynowych lamp górniczych, służących pracującym pod ziemią górnikom do wykrywania metanu. Efektowne dekoracje witają gości domu kultury, ale doskonale widoczne są dla też osób przechodzonych czy przejeżdżających ul. 1 Maja.
To nie wszystkie prace związane z uprządkowaniem okolic chwałowickiego domu kultury – zmodernizowana została strefa wejściowa do placówki i zagospodarowany sąsiadujący z nią teren. Pojawiły się nowe, miejskie ławki, posadzone nowe rośliny oraz wykonany jesienny przegląd i serwis placów zabaw i siłowni.