Mieszkańcy Boguszowic wybrali nazwę ulicy. Będzie jednak inna
Miała być ul. Baśniowa, będzie Jana Karskiego.
W związku z wejściem w życie ustawy dekomunizacyjnej z dnia 1 kwietnia 2016 r., wiele ulic zmienia swoje nazwy. 5 grudnia przewodniczący rady dzielnicy Boguszowice Stare zorganizował spotkanie z mieszkańcami, na którym została wybrana nazwa ul. Baśniowa - jako propozycja zmiany nazwy Armii Ludowej. Niestety, wola mieszkańców nie spotkała się z aprobatą wojewody śląskiego. 13 grudnia podjął on decyzję, na mocy której zmienionych zostanie 11 nazw ulic. Wśród nich jest też wspomniana Armii Ludowej w Boguszowicach, która będzie nosiła imię Jana Karskiego.
Prezydent Piotr Kuczera jest rozgoryczony taką decyzją. – Znamiennym jest, że w rocznicę stanu wojennego wojewoda wydaje rozstrzygnięcia nadzorcze zmieniające siłowo nazwy ulic, podczas kiedy mieszkańcy za pośrednictwem samorządów wypowiadają się przeciwko tym zmianom. Samorząd jest od tego by słuchać ludzi. Dla mnie ten ruch jest zaprzeczeniem dwudziestu pięciu lat samorządności w Polsce. Do tej pory kwestia zmiany nazw ulic opierała się o konsultacje z mieszkańcami, radami dzielnic, potem była głosowana przez radę miasta – twierdzi prezydent Rybnika.
Dlaczego wojewoda nie uwzględnił propozycji mieszkańców Boguszowic? Jak zapewnia rzecznik prasowy Rybnika, 24 listopada Miasto poinformowało Wydział Nadzoru Prawnego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, że zostały podjęte działania mające doprowadzić do zmiany nazwy ulicy Armii Ludowej.
- Rada Miasta, zgodnie z tzw. ustawą dekomunizacyjną, miała 12 miesięcy na zmianę nazwy ulic stosowną uchwałą. Termin mijał 2 września br. Jednak nawet po tym terminie uchwały nie zostały podjęte, nie podano także propozycji nowych nazw. 24 października 2017 r. wojewoda zwrócił się do Prezydenta Miasta Rybnika o udzielenie informacji, kto i kiedy nadał ulicy nazwę Armii Ludowej oraz o podanie propozycji nowej nazwy ww. ulicy, ewentualnie wskazanie nazw ulic zlokalizowanych w jej najbliższej okolicy. Jednocześnie wysłano pismo do Instytutu Pamięci Narodowej z prośbą o opinię czy nazwa „Armii Ludowej” dla ulicy położonej w Rybniku, jest zgodna z art. 1 ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego. Jeszcze 12.12. 2017 jeden z pracowników Wydziału Nadzoru Prawnego w rozmowie telefonicznej z pracownikami UM w Rybniku ustalił, że trwają konsultacje z mieszkańcami w sprawie nadania ww. ulicy nazwy „Baśniowa". Pracownik naszego urzędu ustalił, iż zmiana przedmiotowej nazwy ulicy nie znalazła się w porządku obrad najbliższej sesji Rady Miasta Rybnik, przewidzianej na 14 grudnia 2017 r. Informacja o wynikach prowadzonych konsultacji nt. zmiany nazwy ul. Armii Ludowej wpłynęła do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego dopiero 13 grudnia, gdy wojewoda podpisał już zarządzenie zastępcze - informuje Alina Kucharzewska, rzecznik Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, dodając, że w Rybniku pozostało jeszcze osiem ulic, które zgodnie z listą IPN wymagają zmiany nazwy jako sprzeczne z art. 1 ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego. - Czekamy jeszcze na opinię IPN dotyczące tych ulic. Rada Miasta Rybnika ma więc jeszcze czas, by złożyć propozycje nowych nazw, na co też wojewoda liczy. Trzeba podkreślić, że w swoich zarządzenia zastępczych, które do tej pory wydał, kierował się bowiem właśnie propozycjami, które nadeszły do Wydziału Nadzoru Prawnego - kończy rzecznik.
– W związku z wejściem w życie ustawy Miasto podjęło konkretne działania. Przygotowano listę nazw ulic, które mogłyby ulec zmianie w związku z wejściem ustawy, okazała się ona bardzo długa. Wczytując się w biografie ludzi, których imiona noszą nazwy ulic w Rybniku, a które ze względu na ustawę miałyby ulec zmianie, dostrzegliśmy wiele skomplikowanych ludzkich historii, które niełatwo dziś ocenić. Przykładem może być biografia Józefa Wieczorka, który na pewnym etapie życia miał związek z komunizmem, a ostatecznie zginął w obozie koncentracyjnym. Nie budziła wątpliwości biografia Hibnera, stąd po konsultacjach z mieszkańcami została ona zmieniona na ul. ks. Henryka Jośki – informuje Agnieszka Skupień, rzecznik prasowy Rybnika.