środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

By przywrócić dawny blask potrzeba milionów

14.12.2017 07:00 | 0 komentarzy | mak

Miasto chce zrewitalizować osiedle Karola z charakterystycznymi dla niego familokami.

By przywrócić dawny blask potrzeba milionów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Osiedle Karola to perełka. Nie jest tak duże, jak katowicki Nikiszowiec czy nawet kolonia Emma w sąsiednim Radlinie, ale podobnie jak wymienione jest śladem zabudowań stricte kopalnianych, będących wizytówką wielu górniczych miast.

– Pierwsze familoki w Rydułtowach zostały zbudowane prawdopodobnie już przed 1865 rokiem. Do naszych czasów zachowała się we fragmentach kolonia robotnicza „Karol” lub „Karola”, popularnie nazywana „Karlikiem”. Kilka piętrowych familoków z cegły stoi pomiędzy ulicami Bema i Strzelców Bytomskich, na północ od centrum miasta. Kolonia powstała na początku ubiegłego stulecia, na terenach kopalnianych, pomiędzy dwoma szybami wentylacyjnymi, które miejscowi nazywali „Karlik” (właściwie „Karol”) i „Zitszacht” (czyli „Suedschacht”) - czytamy w serwisie www.slaskie.travel.

Została połowa

Pierwotnie osiedle było podzielone na dwie części, północną i południową, a każda liczyła po 10 familoków. Pojedynczy zaś budynek dzielono na cztery mieszkania złożone z sieni, kuchni, sypialni i komórki z piwnicą. Zabudowania sięgały do miejsca, gdzie obecnie znajduje się supermarket i przylegający do niego parking.

Do dziś z kolonii robotniczej „Karol” pozostało tylko 9 budynków. Miasto chce zadbać o to, by przywrócić im dawny blask. - Wykonaliśmy dokumentację projektową związaną z rewitalizacją osiedla. Chcemy ubiegać się o pieniądze z dwóch źródeł - zapowiada Marcin Połomski, wiceburmistrz Rydułtów.

Zrewitalizują osiedle, jeśli...

Pierwszym źródłem ma być Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Rydułtowy liczą na to, że uda się pozyskać środki na termomodernizację budynków. Docieplenie ścian, dachów i rezygnacja z pieców węglowych na rzecz podłączenia do ciepłociągu - to tylko zarys planowanych działań. - Tyle mówimy o potrzebie ograniczania niskiej emisji, o walce ze smogiem. Chcemy w ten sposób pokazać mieszkańcom, że jako miasto podejmujemy kolejne działania w tym zakresie. Do tej pory udało nam się podłączyć do ciepłociągu wiele miejskich obiektów, a kolejnymi, jeśli uda się pozyskać pieniądze na termomodernizację, mają być budynki z osiedla Karola - wyjaśnia Połomski.

Ludzie:

Marcin Połomski

Marcin Połomski

Burmistrz Miasta Rydułtowy