Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

W Wodzisławiu wydrukowali swoją... szkołę

04.12.2017 09:03 | 0 komentarzy | mak

W Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu od kilku tygodni trwało projektowanie i drukowanie makiety szkoły wraz z terenem przyszkolnym i zapleczem sportowym. Wszystko dzięki zastosowaniu drukarki 3D.

W Wodzisławiu wydrukowali swoją... szkołę
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Makieta powstała w skali 1:100 i osiągnęła wymiar 1,25 m x 1,47 m. Zawiera wszelkie szczegóły ukształtowania i architektury terenu, które można spotkać w przestrzeni szkolnej. Team, który ją zbudował, składał się z nauczycieli przedmiotów zawodowych i uczniów - pasjonatów zagadnienia.

Nauczyciel przedmiotów zawodowych Krzysztof Gajda podkreślił niekwestionowane zalety uczestnictwa uczniów w takim projekcie: wszechstronne podniesie kompetencji zawodowych, w pełni merytoryczne przygotowanie do egzaminu zawodowego, doskonalenie umiejętności współpracy w grupie i komunikacji zespołowej, zdobycie doświadczeń liderskich. Równie istotny, co sam druk 3D, okazał się też moment projektowania, w pełni już profesjonalnego, z wykorzystanie właściwych ku temu narzędzi komputerowych.

Małgorzata Michalak-Jarosz odpowiedzialna była za estetyczną prezentację i dopracowanie wizualne makiety. Przyznaje ona, że największym wyzwaniem była praca pod presją czasu i efektu, który chciała uzyskać. Konieczność wizualizacji tego, co dopiero zostanie wydrukowane, jako integralna część makiety sprawiła, że po raz kolejny w swojej pracy sięgnęła do metod i technik rozbudzających kreatywność i opierających się na pracy zespołowej.

Trzeba podkreślić, że w projekcie zaangażowanych było ponad 20 uczniów z klas: IV MT i III H/K. Uczestniczyli oni we wszystkich etapach powstawania makiety, angażowali swoje siły i czas poza lekcjami, wreszcie zaś nieustannie poszukiwali nowych rozwiązań. Jak podkreślają Artur Fojcik i Błażej Zaliński, uczniowie klasy IV MT, ogromnym atutem tego projektu, poza rozwojem merytorycznym, było doświadczenie autentycznej pracy w zespole projektowym. Czas spędzony przy projektowaniu i montażu kolejnych elementów makiety, uruchomił w nas – podkreślają uczniowie – pokłady kreatywności, o której istnieniu do tej pory nie wiedzieliśmy. Znaleźliśmy zastosowanie dla elementów pozornie nie związanych z drukiem 3D, poszukiwaliśmy rozwiązań metodą burzy mózgów, komunikowaliśmy się skutecznie, mając na uwadze proces powstawania makiety i jej ostateczny efekt.

Druk 3D okazuje się być doskonałym narzędziem technologicznym, a jednocześnie środkiem do budowania zespołu, komunikacji i dobrych relacji. Przykład makiety PCKZiU jest nowatorskim, innowacyjnym pod względem techniczno-pragmatycznym efektem pracy i zaangażowania wielu ludzi. Makieta po raz pierwszy zaprezentowana została 28 listopada podczas Święta Szkoły i zrobiła ogromne wrażenie na wszystkich gościach odwiedzających tego dnia PCKZiU.

Źródło: PCKZiU Wodzisław Śl.