Arcybiskup na Barbórce w Gołkowicach [ZDJĘCIA]
Dziś, tj. 3 grudnia, w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Gołkowicach odbyła się msza święta w intencji górników. Przewodniczył jej metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc, którego przywitał proboszcz parafii w Gołkowicach ks. Adam Baron.
Msza święta była transmitowana na żywo przez TVP Polonia, TVP Katowice oraz radio diecezjalne eM. Arcybiskup Skworc w wygłoszonej homilii mówił rzeczy ważne, stawiał trudne pytania i mówił o oczekiwaniach, zarówno wobec decydentów branży górniczej, jak i tych, którzy węgiel wydobywają, oraz z niego korzystają.
Przypomniał, że proces uprzemysłowienia Śląska już dawno temu osiągnął swoje apogeneum i dziś następuje proces odwrotny. Skworc wskazywał, że to nie procesy, a ludzie są najważniejsi, zarówno ci kierujący procesami i za nie odpowiedzialni, jak również ci wydobywający węgiel. "Wydaje się, iż ostatnio jedni i drudzy zbliżyli się do siebie, jakby siebie bardziej nawzajem słuchają, jakby zrozumieli, że tylko razem, w dialogu można budować przyszłość, rozwiązywać konflikty a nawet likwidować kopalnie, które się wyczerpują, jak wyschnięte źródło".
Zadał ważne pytanie: czy węgiel - który jest pożytkiem dopiero wtedy, kiedy jest wydobyty - należy wydobywać za każdą cenę? Cenę życia i zdrowia górników, cenę degradacji środowiska, za cenę szkód górniczych, od których cierpią całe miasta? "Na te pytania powinni szukać odpowiedzi odpowiedzialni za górnictwo jako branżę; jak również bezpośrednio odpowiedzialni za prowadzenie górniczej eksploatacji". Zaznaczył, że węgiel jest źródłem energii, a od tej jesteśmy całkowicie zależni, bez niej zdobycze cywilizacji są bezużyteczne.
Metropolita katowicki mówił również o smogu. Nazwał węgiel źródłem czystej energii o ile jest on spalany w odpowiednich urządzeniach. "Spalanie – zwłaszcza w paleniskach domowych – nie węgla – czegoś węglo-podobnego, odpadów węglowych, śmieci, o niewłaściwych parametrach energetycznych – wytwarza smog, źródło zanieczyszczenia powietrza i praprzyczynę chorób, zwłaszcza nowotworowych układu oddechowego i chorób sercowo-naczyniowych. W tej sytuacji potrzebne są realistyczne programy ograniczenia niskiej emisji".
Zaznaczył przy tym, że trzeba zauważać problem ubóstwa energetczynego, oraz tego, że nie wszyscy mają równy dostęp do ciepła. "Czy ciepło to prawo człowieka? Czy na to dobro trzeba patrzeć w kategoriach luksusu? Dlatego arcybiskup postuluje obniżenie obciążeń cen węgla, gazu i oleju opałowego, a także wpisanej w prowadzenie proekologicznej, stabilnej polityki taryfowej.
Słów arcybiskupa w gołkowickim kościele słuchali nie tylko górnicy z okolicznych kopalni, ale też przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która włączyła się w organizację Barbórki; włodarze gminy Godów - wójt Mariusz Adamczyk i przewodniczący rady gminy Antoni Tomas, a także powiatu - starosta Ireneusz Serwotka i przewodniczący rady powiatu Eugeniusz Wala, obecny był również komendant wojewódzki policji nadinspektor Krzysztof Justyński.
Ludzie:
Eugeniusz Wala
Były Przewodniczący Rady Powiatu Wodzisławskiego.
Ireneusz Serwotka
Były Starosta Wodzisławski
Komentarze
5 komentarzy
JORG3,poszukaj w innych źródłach,wiarygodnieszych od onetu.Wystarczy chcieć np http://dakowski.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=4735&Itemid=46
Dmowski dlaczego powtarzasz pierdoły " Onetu "
Panie Łukaszu,'Oni" ,nie przeznaczą tego,na pomoc ubogim ,najmłodszym itp.,bo to Ich prywatne interesy.Ludzie Ci ,nic w życiu nie zrobią bezinteresownie! Najważniejsze to dla Nich,aby kasa się zgadzała,a dla pionków szczebla powiatu ,czy gminy ,to w takiej sytuacji,blask fleszy jest ważny.Pozdrawiam Serdecznie.
PRAWDA zwycięży.Poczytajcie,a później,pomyślcie przed ,kim klękaliście,i Kogo,całowali po rękach .Pan Jezus ,przyszedł na świat,w szopce,w skrajnych warunkach.Papież Franciszek ,jest skromnym człowiekiem,który,próbuje walczyć,z interesami,purpurowej eminencji,,,ale jak na razie przedstawienie dalej trwa. http://www.se.pl/wiadomosci/polska/biskup-skworc-by-agentem-ks-isakowicz-zaleski-oskarza-metropolite-katowickiego_212712.html