środa, 25 grudnia 2024

imieniny: Anastazji, Piotra, Eugenii

RSS

Czy w Rybniku powstanie dziecięcy OIOM? Radni są za

21.11.2017 07:59 | 17 komentarzy | pm / UM Rybnik

Aby zapewnić kompleksową pomoc medyczną dla najmłodszych pacjentów, niezwykle istotne jest funkcjonowanie w szpitalu dziecięcego Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej. 

Czy w Rybniku powstanie dziecięcy OIOM? Radni są za
Katarzyna Musioł, lekarz pediatra, onkolog i hematolog dziecięcy przekonywała radnych o potrzebie stworzenia w Rybniku dziecięcego OIOM
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Rybniccy radni podjęli uchwałę w sprawie poparcia działań mających na celu utworzenie w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Nr 3 w Rybniku Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej dla Dzieci. – Chcemy szukać wszystkich możliwości wsparcia, wykorzystując również autorytet Rady Miasta Rybnika. Uchwała intencyjna, to ważny argument w negocjacjach zarówno z samorządem województwa jak i z Narodowym Funduszem Zdrowia. Postaram się również zainteresować tym tematem sąsiednie samorządy, które przecież również korzystają z usług naszego szpitala, aby i tam zostały podjęte podobne uchwały intencyjne – mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

O tym jak istotne jest utworzenie w rybnickim szpitalu dziecięcego Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej, przekonywała obecna na ostatniej sesji Rady Miasta doktor Katarzyna Musioł, lekarz pediatra, onkolog i hematolog dziecięcy, która od 1 października br. pełni funkcję ordynatora oddziału pediatrii WSS nr 3. – Po półtorej miesiącu pracy widzę, że sprawą bezwzględnie priorytetową dla tego oddziału jest utworzenie OIOM-u dla dzieci, który bezspornie będzie zwiększał bezpieczeństwo naszych małych pacjentów – mówi doktor Katarzyna Musioł. – W tej chwili wygląda to tak, że jeśli sytuacja dziecka się pogarsza, i wymaga ono leczenia w oddziale intensywnej terapii, wsparcia oddechowego, krążeniowego, wysokospecjalistycznej aparatury, dziecko musi być przewiezione do najbliższego oddziału OIOM, to znaczy albo do Katowic albo do Jastrzębia Zdroju. Wówczas w najlepszym wariancie oczekujemy godzinę na przyjazd specjalistycznej karetki, a kolejną godzinę dziecko jest transportowane do Katowic. Czasami te dwie godziny ważą o życiu dziecka – dodaje Katarzyna Musioł.

Uchwała, podjęta podczas listopadowej sesji Rady Miasta Rybnika, przekazana zostanie Marszałkowi Województwa Śląskiego, Sejmikowi Województwa Śląskiego, Dyrektorowi Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 3 w Rybniku, Posłom i Senatorom z terenu Województwa Śląskiego, Staroście Powiatu Rybnickiego oraz gminom z terenu Powiatu Rybnickiego.