Zatrzymaliśmy czas na 50 lat. Kapsuła czasu spoczęła pod ulicą Długą w Raciborzu [ZDJĘCIA]
Podpisy pod listem do przyszłych pokoleń raciborzan, pamiątkowe zdjęcia z kapsułą czasu, pamiątki z teraźniejszości, okolicznościowe przemowy, mnóstwo zdjęć oraz gorąca czekolada - tak było w listopadowe popołudnie na ulicy Długiej w Raciborzu, gdzie zakopaliśmy kapsułę czasu. Wycinek naszej rzeczywistości przeleży w ziemi kolejnych 50 lat.
- Jak będziecie odkopywać tę kapsułę w 2067 roku, to powiedzcie, że ci co ją tu umieścili, to byli fajni ludzie, a Racibórz był fajnym miastem - w tych słowach zwrócił się do młodych raciborzan obecnych przy zakopaniu kapsuły prezes Wydawnictwa Nowiny Arkadiusz Gruchot.
W kapsule znalazły się pamiątki po współczesnych nam czasach, m.in. smartfon, aktualny plan Raciborza, list do przyszłych pokoleń z podpisami raciborzan, zdjęcia oraz gadżety dostarczone przez raciborskich przedsiębiorców, prace uczniów raciborskich szkół, w których zawarli swoje wyobrażenia Raciborza za 50 lat, a także jubileuszowe i historyczne wydania "Nowin Raciborskich".
- Świat tak szybko się rozwija, że elementy, które dziś trafiły do kapsuły czasu, za 50 lat będą prehistorią - powiedział Mirosław Lenk. Prezydent z uznaniem wypowiada się o pomyśle Nowin. - To będzie coś trwałego, co pozostanie po obchodach jubileuszu 800-lecia praw miejskich Raciborza - dodaje.
W uroczystości, która 11 listopada zgromadziła na niewielkim placu spore grono raciborzan, wzięli udział również senator Adam Gawęda, posłanka Gabriela Lenartowicz, wiceminister sprawiedliwości Michał Woś, a także radni miejscy i powiatowi, przedstawiciele raciborskich firm i instytucji. Senator Gawęda zwrócił uwagę na atmosferę radości i jedności, która towarzyszyła odzyskaniu przez Polskę niepodległości, a którą dało się wyczuć również dziś w Raciborzu - podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości oraz na ulicy Długiej, podczas zakopywania kapsuły czasu. Posłanka Lenartowicz podkreśliła, że duch Raciborza z pewnością przetrwa kolejnych 50 lat, gdyż jest trwalszy od najlepszej stali. Ksiądz Jan Szywalski, który w kapsule czasu umieścił różaniec fatimski, życzył wszystkim obecnym, aby pozostawili po sobie dobry ślad. - Czas ucieka, wieczność czeka - przypomniał sentencję powtarzaną przez św. Jana Pawła II.
Nie zapomniano również o laureatach konkursu "Nowin Raciborskich" pn. "Racibórz za 50 lat". Nagrody w postaci bonów upominkowych oraz gadżetów związanych z Raciborzem trafiły do Dominiki Ściepury (SP 15), Julii Poprawy (SP4), Tomasza Tomaszka (SP3), Izabeli Binczek (SP 4), Sandry Jambor (szkoła w Sudole), Oliwii Klimaszki (SP 3), Pauliny Molędy (szkoła w Sudole), Karoliny Niewrzoł (SP 15), Karoliny Skwareckiej (SP 3) oraz Aleksandra Solicha (SP 4).
Kapsułę czasu wykonali fachowcy z firmy Staltech Janusza Lewandowskiego. Trafiła ona do specjalnej, głębokiej na 100 centymetrów studni, którą u zbiegu ulic Bankowej i Długiej wykopali pracownicy firmy Bruki Trawiński. Szczelnie zamknięta i zaplombowana ma zostać wykopana najwcześniej w 2067 roku, gdy Racibórz będzie świętować jubileusz 850-lecia praw miejskich.
Wydarzenie uświetnili pokazami średniowiecznych walk wojowie ze Stowarzyszenia Drengów znad Górnej Odry oraz raciborscy Bracia Kurkowi, którzy ku chwale Raciborza oddali trzy salwy armatnie. Całość relacjonowalni również patroni medialni przedsięwzięcia: Radio Vanessa i Raciborska Telewizja Kablowa.
Wojtek Żołneczko
We wtorkowym wydaniu "Nowin Raciborskich" opublikujemy szczegółową relację z wydarzenia. Ponadto w gazecie znajdziecie Państwo pamiątkowe fotografie raciborzan z kapsułą czasu, a także wykaz i zdjęcia przedmiotów, które w niej zamknięto.
Ludzie:
Adam Gawęda
były poseł i senator
Gabriela Lenartowicz
Poseł na Sejm RP
Michał Woś
Poseł na Sejm RP
Mirosław Lenk
Przewodniczący Rady Miasta Racibórz, były prezydent.
Komentarze
4 komentarze
Dobrze że chociaż NOWINY piszą o tym wydarzeniu w Raciborzu. My ,którzy nie mogliśmy w tym uczestniczyć ,chociaż tak dowiadujemy się o życiu w mieście i okolicy. Portal NR nie popisuje się już od dawna - swoje wiadomości NR pisze z tygodniowym opóżnieniem albo i wcale ! ..powinni zwinąć się i zniknąć !
jak tak dalej bedzie, chodzi o zmiejszanie się liczby mieszkańców, to nie bedzie miał tej kapsuły kto otworzyc za 50 lat, bo Racibórz staje się miastem bez perspektyw- tylko dla emerytów
Zdjęcie 162 idealnie oddaje klimat kapsuły czasu, czy to zdjęcie jest ustawione przez fotografa, czy gościu na środku zdjęcia jest kimś z redakcji? Facet stoi w tłumie jakby poza czasem, dlatego podejrzewam, że to zdjęcie ustawił fotoreporter.
Mało Raciborzan, praktycznie wśród obecnych byli tylko przedsiębiorcy i ich rodziny