Wykop na środku ulicy Długiej. Budowlańcy też tworzą historię Raciborza [ZDJĘCIA]
Pracownicy firmy Bruki Trawiński przystąpili do prac przy zabudowie studni, w której zostanie umieszczona kapsuła czasu.
Senny listopadowy poranek w Raciborzu. Jest kilka minut po godzinie ósmej. Większość raciborzan jest już w pracy lub szkole. Na ulicy Długiej widać jedynie pojedynczych przechodniów. Uważny obserwator zauważy wymalowany na bruku krzyżyk. Przypomina trochę miejsce zakopania skarbu, które próbują odnaleźć bohaterowie filmów i książek przygodowych. Różnica jest taka, że tutaj skarbu jeszcze nie ma, ale będzie.
Krzyżykiem oznaczono bowiem miejsce, w którym zostanie umieszczona kapsuła czasu. Zawierać będzie m.in. list obecnych mieszkańców Raciborza do przyszłych pokoleń*, unikatowe wydanie "Nowin Raciborskich" przygotowane z okazji jubileuszu 800-lecia praw miejskich Raciborza, prace uczniów raciborskich szkół, na których przedstawione zostaną ich wyobrażenia Raciborza za 50 lat oraz pamiątki firmowe partnerów unikatowego projektu. - Najpierw rozbierzemy nawierzchnię, potem zrobimy wykop. Z kręgów powstanie studnia. Na to przyjdzie placek betonowy i żeliwny właz. Dodatkowo trzeba wszystko obsypać, uszczelnić, zabezpieczyć, odtworzyć nawierzchnię - powiedział nam Adam Mużelak z firmy Bruki Trawiński tuż przed rozpoczęciem prac przy zabudowie studni, w której zostanie umieszczona kapsuła. Wykonanie wykopu powierzono operatorowi koparki Piotrowi Wieczorkowi. Pozostałe prace wykonują Witold Zacharko i Tomasz Mostonek.
Kapsuła czasu zostanie zakopana 11 listopada. W godzinach 11.00 - 12.30 każdy raciborzanin będzie mógł zrobić sobie bezpłatne, pamiątkowe zdjęcie z kapsułą (zostaną opublikowane w "Nowinach Raciborskich"). Dodatkową atrakcją będą pokazy walk średniowiecznych w wykonaniu raciborskich Drengów. Ceremonia zakopania kapsuły rozpocznie się o godz. 13.00).
Patronem medialnym unikatowym wydarzeń związanych towarzyszących jubileuszowi 800-lecia praw miejskich Raciborza (historyczne wydanie "Nowin Raciborskich", list do przyszłych pokoleń mieszkańców Raciborza, kapsuła czasu) są Radio Vanessa oraz Raciborska Telewizja Kablowa.
Wojtek Żołneczko
* Aby podpisać list do przyszłych pokoleń raciborzan, należy udać sie do urzędu miasta. List będzie wystawiony w holu magistratu do 8 listopada.
Miejsce wydarzenia:
Komentarze
2 komentarze
Szkoda tylko że nikt nie wysilił się na właściwe oznakowanie, że droga koło muzeum jest nieprzejezdna. No ale przecież urząd miasta jest w drugą stronę, pospólstwo może sobie pokręcić się po mieście.
Jako że jest to ścisłe centrum we władaniu wojewódzkiego konserwatora zabytków pytam się oficjalnie gdzie jest nadzór archeologiczny ?