środa, 13 listopada 2024

imieniny: Stanisława, Mikołaja, Krystyna

RSS

Rybnik i okolice rozbrzmiewały muzyką H.M. Góreckiego [ZDJĘCIA]

04.11.2017 08:18 | 0 komentarzy | pm

V Festiwal im. H.M. Góreckiego „U źródeł sławy”.

Rybnik i okolice rozbrzmiewały muzyką H.M. Góreckiego [ZDJĘCIA]
Fot. Janusz Rzymanek
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Październik rozbrzmiewał w regionie muzyką H.M. Góreckiego, a to za sprawą V edycji festiwalu „U źródeł sławy” imienia wybitnego kompozytora. Wydarzenie nie tylko popularyzowało muzykę swojego patrona oraz przybliżyło jego sylwetkę, ale także zwróciło uwagę słuchaczy na miejsca z którymi związany był H.M. Górecki. W ramach festiwalu w miastach naszego regionu zorganizowano 5 koncertów. Spotkanie z muzyką zainaugurował koncert „Na jazzową nutę” zorganizowany 1 października w Teatrze Ziemi Rybnickiej. Wystąpił Marcin Wyrostek z zespołem Tango Corazon oraz Filharmonia Rybnicka pod batutą Przemysław Neumanna.

Drugi koncert festiwalowy zatytułowany „Z rybnickiego rynku” odbył się 15 października w Muzeum w Rybniku. W programie spotkania znalazły się m.in. kompozycje H.M. Góreckiego, K. Szymanowskiego oraz J.Brahmsa. Wśród wykonawców pojawili się Adam Mokrus – skrzypce, Tadeusz Tomaszewski - waltornia oraz Anna Górecka - fortepian. „Artystyczne korzenie” to tytuł trzeciego koncertu, który odbył się Teatrze Ziemi Rybnickiej. W programie wieczoru znalazły się kompozycje H.M. Góreckiego, W. Kilara i J. Brahmsa w interpretacji Filharmonii Rybnickiej pod dyrekcją Jerzego Salwarowskiego.

Czwarty z cyklu koncertów festiwalowych zorganizowano w Czernicy rodzinnej miejscowości kompozytora. W Ośrodku Kultury Zameczek wystąpił kwartet smyczkowy „Four Strings”. Ostatnim akcentem tegorocznej edycji festiwalu był zorganizowany w Rydułtowskim Centrum Kultury koncert pt. „Solo i w duecie”.  Wystąpili Iwona Socha - sopran, Adam Sobierajski - tenor, Olga Tsymbalyuk - fortepian. Gościem specjalnym był Chór „Magnificat” z Czuchowa po dyrekcją Stefanii Szyp. Organizatorem przedsięwzięcia było Towarzystwo Muzyczne im. Braci Szafranków ( Filharmonia Rybnicka), przy wsparciu Miasta Rybnika, dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz firmy STOART. Honorowy patronat na wydarzeniem sprawowało Ministerstwo Kultury I Dziedzictwa Narodowego.