Niedziela, 24 listopada 2024

imieniny: Emmy, Flory, Jana

RSS

Komentarz synoptyka: silny wiatr w powiecie raciborskim

02.11.2017 10:37 | 0 komentarzy | (q)

W ostatnich dniach października byliśmy pod wpływem głębokiego i rozległego niżu znad Skandynawii. Na jego południowych peryferiach utworzył się wtórny ośrodek niżowy, który przemieszczając się w kierunku północo-wschodniej Polski ulegał pogłębianiu. Za jego sprawą przejściowo do kraju zaczęło napływać powietrze arktyczne z północy.

Komentarz synoptyka: silny wiatr w powiecie raciborskim
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wiatr – jest to ruch mas powietrza wywołany różnicą ciśnień atmosferycznych. Masy powietrza przemieszczają się z obszarów o wyższym ciśnieniu do obszarów o ciśnieniu niższym (wiatr wieje zawsze z wyżu do niżu). Prędkość wiatru – charakteryzowana jest przez prędkość średnią oraz prędkość w porywach. Prędkość wiatru zależy bezpośrednio od gradientu ciśnienia - im gradient jest większy, tym silniejszy wieje wiatr. Kierunek wiatru – jest to kierunek, z którego wiatr wieje. Kierunek można określać według 16-sektorowej róży wiatru. Poryw wiatru – to nagły wzrost prędkości wiatru, przewyższający o co najmniej 5 m/s, średnią prędkość wiatru i trwający nie dłużej niż 2 minuty. Gradient ciśnienia (gradient baryczny) - wektor zmiany ciśnienia atmosferycznego wyrażony w hektopaskalach (hPa) i mierzony na dystansie 111 km w kierunku spadku ciśnienia. Niż – jest układem barycznym, w którym najniższe ciśnienie atmosferyczne występuje w centrum. Punkt, który odpowiada minimalnej wartości ciśnienia nosi nazwę ośrodka niżu.

Sytuacja meteorologiczna w powiecie raciborskim (28.10-30.10.2017)

W nocy z soboty na niedzielę (28/29.10) niż z ośrodkiem znad Danii przemieszczał się nad Bałtyk, następnie w rejon Zatoki Gdańskiej. Z niżem tym związany był okludujący układ frontów atmosferycznych. Z zachodu napływało chłodne powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie było całkowite i duże. Występowały przelotne opady deszczu. Temperatura minimalna wyniosła 7 stopni Celsjusza. Wiatr był umiarkowany i dość silny, porywisty w porywach do 58 km/h, z kierunku południowo-zachodniego. Ciśnienie atmosferyczne ulegało szybkiemu spadkowi.

W niedzielę w dzień (29.10) omawiany niż przemieszczał się od Zatoki Gdańskiej przez Warmię i Mazury na Podlasie. Po południu centrum ośrodka niżowego przemieściło się do zachodniej Białorusi. Początkowo pozostawaliśmy w tej samej masie powietrza. Po przejściu z północy na południe chłodnego frontu atmosferycznego zaczęło napływać powietrze arktyczne z północy. Zachmurzenie było całkowite i duże z okresowymi większymi przejaśnieniami. Występowały przelotne opady deszczu. Ponadto po południu i wieczorem obserwowane były opady krupy śnieżnej. Temperatura maksymalna wyniosła 10 stopni Celsjusza. Wiatr był dość silny i silny, okresami bardzo silny, porywisty w porywach do 97 km/h, z kierunku zachodniego i północno-zachodniego. Ciśnienie atmosferyczne zaczęło szybko rosnąć.

W nocy z niedzieli na poniedziałek (29/30.10) pozostawaliśmy na skraju niżu znad wschodniej Białorusi. Z północy napływała arktyczna masa powietrza. Zachmurzenie było duże i umiarkowane. Początkowo występowały przelotne opady deszczu i krupy śnieżnej. Temperatura minimalna wyniosła 2 stopnie Celsjusza. Wiatr był dość silny i silny, porywisty w porywach do 79 km/h, z kierunku północno-zachodniego. Ciśnienie atmosferyczne w dalszym ciągu szybko rosło.

W poniedziałek w dzień (30.10) pozostawaliśmy na skraju tego samego niżu z ośrodkiem znad zachodniej Rosji. Z północy w dalszym ciągu napływała arktyczna masa powietrza. Zachmurzenie było duże z okresowymi większymi przejaśnieniami, a wieczorem z rozpogodzeniami. Występowały przelotne opady deszczu i krupy śnieżnej. Temperatura maksymalna wyniosła 7 stopni Celsjusza. Wiatr był dość silny i silny, porywisty w porywach do 76 km/h, z kierunku północno-zachodniego i zachodniego. Po południu wiatr stopniowo zaczął słabnąć.

Porównanie niektórych parametrów meteorologicznych dla Raciborza podczas przechodzenia układów niskiego ciśnienia Ksawery i Grzegorz:

  • maksymalne porywy wiatru (niż Grzegorz) 97 km/h,
  • maksymalne porywy wiatru (niż Ksawery) 87 km/h,
  • maksymalna średnia prędkość wiatru (niż Grzegorz) 61 km/h,
  • maksymalna średnia prędkość wiatru (niż Ksawery) 43 km/h,
  • najniższe ciśnienie atmosferyczne (niż Grzegorz) 985 hPa,
  • najniższe ciśnienie atmosferyczne (niż Ksawery) 1001 hPa,

Opracowanie: Sebastian Blokesz synoptyk Meteo Project (meteoproject.info.pl)


Więcej informacji o pogodzie: meteoproject.info.pl oraz na profilu facebook.com/MeteoProject