Patron tej szkoły zobowiązuje
– Było to wielkie przeżycie – tak przed 50-laty opisano w kronice uroczystość otwarcia szkoły w Lubomi. Teraz, z okazji okrągłego jubileuszu, szkolna społeczność dołożyła wszelkich starań, by i to wydarzenie zapadło w pamięć.
Szkoła Podstawowa im. Brunona Strzałki w Lubomi obchodzi w tym roku jubileusz 50-lecia istnienia. Uroczyste świętowanie odbyło się 14 października, czyli w Dniu Edukacji Narodowej. Nieprzypadkowo. - Obchodzony w tym dniu jubileusz ma zwrócić uwagę na pracę wielu pedagogów, pracowników administracji i obsługi oraz na absolwentów, uczniów szkoły i ich rodziców - mówiła Bogumiła Godoj, dyrektor szkoły w Lubomi.
Z kart historii
Obecna szkoła w Lubomi została oddana do użytku 12 listopada 1967 r. Dotychczasowe szkolne budynki - stare, małe i zniszczone, nie wystarczały lokalnej społeczności. Uznano więc, że potrzebny jest nowy obiekt. W kronice szkolnej o otwarciu szkoły czytamy: „Było to wielkie przeżycie: przy dźwiękach orkiestry kopalni Anna w Pszowie nastąpił uroczysty przemarsz ze starej szkoły przy ul. Korfantego do nowej, ośmioklasowej szkoły mieszczącej się przy ul. Szkolnej”.
Tak jak 50 lat temu, tak i tym razem uroczystość miała podobny przebieg. Po mszy świętej zaproszeni goście (a wśród nich syn patrona szkoły, prof. Kazimierz Strzałka), nauczyciele, uczniowie i ich rodzice przemaszerowali do szkoły z orkiestrą na czele .
Człowiek mieszkający na Śląsku...
Głos zabrali zaproszeni goście. Wójt gminy Lubomia Czesław Burek mówił o trzech najważniejszych osiach edukacji i wychowania: edukacji regionalnej, patriotyzmie i edukacji europejskiej. - Człowiek mieszkający na Śląsku powinien wiedzieć, że jest Ślązakiem, Polakiem i Europejczykiem - wyliczał wójt. - Powinniśmy być dumni z naszej narodowości, ale jednocześnie szanować inne narody i nie wywyższać się. Bo nie ma nic gorszego, niż poczucie wyższości nad innymi narodami - zaznaczył.
Przewodniczący rady gminy Lubomia Andrzej Godoj podkreślał, że „najlepszym prezentem, jaki można dać dziecku, jest edukacja”. - Dziękuję za dobre wyniki, które osiąga szkoła. Za każdego ucznia, który w murach tej szkoły został ukształtowany, a w dorosłym życiu stał się dobrym, uczciwym i uczuciowym człowiekiem - mówił przewodniczący.
Z kolei senator Adam Gawęda przypomniał postać patrona szkoły, Brunona Strzałki - długoletniego pedagoga, działacza społecznego i kulturalnego, piewcę i popularyzatora gwary i tradycji śląskiej. - Patron tej szkoły zobowiązuje, byśmy kultywując tradycję, byli dumni, że jesteśmy mieszkańcami gminy Lubomia - stwierdził.
(mak)