Rybnik z rybą w herbie czyli II rybnicka Parada Ryb [ZDJĘCIA]
W paradzie, którą prowadził zespół South Silesian Brass Band uczestniczyły małe i duże ryby, wykonane przez mieszkańców Rybnika i okolicznych miast.
W sobotę, 9 września rynek i okoliczne ulice opanowały ryby, a wszystko za sprawą Parady Ryb odbywającej się w ramach II Festiwalu z Ikrą. W paradzie, którą prowadził zespół South Silesian Brass Band uczestniczyły małe i duże ryby wykonane przez mieszkańców Rybnika i okolicznych miast. W ich wykonanie włączyły się nie tylko szkoły, placówki kultury czy stowarzyszenia, ale także osoby prywatne. Jednym ograniczeniem była wyobraźni twórców. Niezwykle barwny korowód przemaszerował deptakiem na plac Jana Pawła II i stamtąd z powrotem na rynek wzbudzając podczas przemarszu spore zainteresowanie wśród mieszkańców. Na rynku dokonano ich oficjalnej prezentacji.
Zadaniem specjalnie wyłonionej komisji było wybranie spośród 23 zgłoszonych realizacji tych najlepszych czy najciekawszych pomysłów. Oceniano ryby w kategorii bryły przestrzenne i bryły mobilne. W tej drugiej kategorii pojawiła się np. pokaźnych rozmiarów ryba egzotyczna wykonana przez uczniów Zespole Szkół nr 6 , która przemieszczała się na specjalnej platformie. Przedsięwzięciu towarzyszyła rybia instalacja, którą utworzyło sto kolorowych rybek i siec rozpięta pomiędzy kamienicami przy ul. Sobieskiego. Festiwal z Ikrą był okazją nawiązania do miejskiej symboliki. Herb miasta to szczupak na niebieskim tle w otoczeniu wodnej roślinności, a sama nazwa miasta wywodzi się z języka czeskiego i oznacza staw rybny, których przed wiekami było sporo na terenie dzisiejszego Rybnika.
Tym zagadnieniom także poświęcono tego dnia sporo uwagi. O Herbie, fladze i hejnale w ramach tzw. Dnia Herbu opowiedział zebranym dyrektor muzeum w Rybniku. Podczas trwania festiwalu na rynku zorganizowano liczne animacje dla dzieci. Były baseny z wodą do zabawy w wędkarza, animacje teatralne dla dzieci, a także warsztaty gdzie pod okiem instruktorów pociechy mogły samodzielnie wykonać rybę. Podczas oczekiwania na werdykt uczestnicy mieli okazję do obejrzenia etiud inspirowanych podwodnym światem w wykonaniu teatrów Guziczek, Fik Mik, Supełek i Supeł. Organizatorzy już myślą o przyszłorocznej edycji imprezy. Bez wątpienia cieszy udział ponad 200 osób we wspólnej plenerowej zabawie. Przedsięwzięciu towarzyszył jarmark staroci w ciągu ulicy Sobieskiego.