Niedziela, 24 listopada 2024

imieniny: Emmy, Flory, Jana

RSS

Lokale dla początkujących przedsiębiorców są gotowe. Ile za metr?

30.08.2017 13:39 | 0 komentarzy | mak

Pod koniec maja wodzisławscy urzędnicy zapowiadali, że w mieście powstanie inkubator przedsiębiorczości. Plan wszedł w fazę realizacji. Powstały trzy "lokale na start", dzięki którym prowadzenie firm przez początkujących przedsiębiorców ma stać się łatwiejsze. Stawka za metr ma wynosić 92 grosze.

Lokale dla początkujących przedsiębiorców są gotowe. Ile za metr?
Od lewej: Marcin Sieniawski z wodzisławskiego urzędu miasta, Radosław Knesz z Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych w Rybniku.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wodzisławski Inkubator Przedsiębiorczości powstał na ostatnim piętrze budynku przy ul. Kubsza 28. W miejscu, gdzie niegdyś mieściły się pomieszczenia Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. 30 sierpnia odbyła się konferencja prasowa, w trakcie której dziennikarze mieli okazję zobaczyć inkubator. Pomieszczenia zostały wyremontowane przez spółkę Domaro.

Lokale z niskim czynszem

Pomieszczenia inkubatora zostały podzielone na trzy obszary. Pierwszym z nich są tak zwane "lokale na start", które mają pomóc w rozkręceniu biznesu początkującym przedsiębiorcom. - Lokale będą użyczane na preferencyjnych warunkach - tłumaczył Marcin Sieniawski, zastępca naczelnika Wydziału Mienia i Nadzoru Właścicielskiego w Urzędzie Miasta w Wodzisławiu. Te preferencyjne warunki oznaczają 92 grosze za metr kwadratowy plus media. - Myślę, że wszyscy zgodzimy się, że jest to bardzo konkurencyjna stawka w Wodzisławiu - podkreślił prezydent Mieczysław Kieca. Zasady, na których lokale będą użyczane, zostaną dopiero przedstawione. - Projekt jest żywy. Na pewno nie chcemy ograniczać się do trzech pomieszczeń. Sukcesywnie i w miarę zapotrzebowania zamierzamy przygotować kolejne lokale - dodał prezydent Kieca.  

Lokal na chwilę

Kolejny obszar inkubatora to strefa coworkingowa, czyli pomieszczenia z biurową infrastrukturą. Strefa będzie dedykowana osobom, które chciałyby przetestować swój pomysł na biznes. Mając NIP i możliwość wystawiania faktur mogą sprawdzić się w realiach rynkowych i zacząć rozkręcać swój biznes. Będzie to możliwe w ramach tak zwanej preinkubacji. Młodzi przedsiębiorcy nie muszą od razu zakładać własnej działalności gospodarczej i nie muszą wynajmować biura na stałe. Mogą skorzystać z lokum w inkubatorze. Strefa coworkingowa ma być dostępna 24 godziny na dobę.

Szkolenia

Trzeci obszar to sala szkoleniowo-doradcza. To w niej mają być organizowane szkolenia i spotkania z instytucjami z otoczenia biznesu. W planach są m.in. spotkania z przedstawicielami Powiatowego Urzędy Pracy, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy z instytucjami, które pomogą w znalezieniu środków na uruchomienie biznesu. Pomocą mają być również biznesowe eventy, podczas których młodzi będą mieli możliwość wymienić się informacjami z doświadczonymi przedsiębiorcami.

Kto poprowadzi inkubator?

Za prowadzenie inkubatora będzie odpowiadało Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych z Rybnika (CRIS). Stowarzyszenie zostało wyłonione w ogłoszonym przez miasto konkursie. Umowa ma obowiązywać do końca 2018 roku. Na funkcjonowanie inkubatora wodzisławscy radni przeznaczyli 135 tys. zł.

Czy inkubator dla początkujących przedsiębiorców jest w Wodzisławiu potrzebny? Analizy wykazały, że tak. Chociaż bezrobocie w powiecie wodzisławskim jest na niskim poziomie, to okazuje się, młodzi mieszkańcy powiatu wodzisławskiego do 30. roku życia mają problem ze znalezieniem pracy. Większy niż ich rówieśnicy z innych części województwa. - W moim przekonaniu poprzez uruchomienie inkubatora miasto wychodzi naprzeciw oczekiwaniom osób młodych. Pozwala na to, by rozwijali oni swoją przedsiębiorczość, a w ten sposób będzie rozwijać się także przestrzeń naszego miasta - zaznaczył prezydent.

Ludzie:

Mieczysław Kieca

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.