Sobota, 28 grudnia 2024

imieniny: Teofili, Godzisława, Antoniego

RSS

Birofile W Halo! Rybnik. Dobre piwo na Kampusie – czyli o tradycjach jego warzenia [ZDJĘCIA]

17.08.2017 08:58 | 0 komentarzy | pm

Na przełomie XIX i XX wieku w Rybniku znajdowało się aż pięć browarów.

Birofile W Halo! Rybnik. Dobre piwo na Kampusie – czyli o tradycjach jego warzenia [ZDJĘCIA]
Fot. Janusz Rzymanek
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W Punkcie Informacji Miejskiej Halo! Rybnik w sobotę, 12 sierpnia otwarto wystawę zatytułowaną „Browarnicze Dziedzictwo Rybnika”. Na ekspozycję złożyły się eksponaty pochodzące ze zbiorów prywatnych, dokumentujące tradycje przemysłu browarniczego w Rybniku. Spotkanie było znakomitą okazją nie tylko do zapoznania się z np. etykietami piw produkowanych w Rybniku, obejrzenia dawnych skrzynek czy butelek po piwie, ale także szerszej dyskusji na temat tradycji piwowarskich w Rybniku. Być może nie wszyscy o tym wiedzą, ale na przełomie XIX i XX wieku w mieście znajdowało się aż pięć browarów. Wzmianka o pierwszym rybnickim Browarze Zamkowym pochodzi z 1601 roku, ale tym najbardziej znanym był Rybnicki Browar Parowy Hermanna  Müllera założony przez jego ojca Jacoba w 1836 roku.  Był owym czasie bardzo nowoczesnym zakładem i przetrwał kolejne zakręty historii. Po II wojnie światowej został znacjonalizowany. Browar mimo zmian własnościowych i finansowych funkcjonował aż do 2004 roku. Kilkusetletnia tradycja piwowarska odeszła w zapomnienie. Pozostały zdjęcia, stosunkowo niewielka ilość materiałów źródłowych i przekazy ustne. Na terenie dawnego browaru działa od 2007 roku centrum handlowe Focus Park. Pierwotnie inwestor deklarował, że na terenie obiektu powstanie minibrowar. Niestety, zamiast tego w ścianę po byłej słodowni wmurowano tablicę nawiązująca do rybnickich tradycji piwowarskich i pozostawiono fragment komina. 

Wzmianka o pierwszym rybnickim Browarze Zamkowym pochodzi z 1601 roku, ale tym najbardziej znanym był Rybnicki Browar Parowy Hermanna  Müllera założony przez jego ojca Jacoba w 1836 roku. 

Próbą nawiązania do dawnych tradycji warzenia piwa w Rybniku był dwudniowy festiwal piw rzemieślniczych zorganizowany 11 i 12 sierpnia na rybnickim kampusie. Inicjatorami przedsięwzięcia była grupa miłośników skupiona wokół browaru Brewera, których wsparł przy organizacji rybnicki magistrat. Celem który przyświecał twórcom 1 Rybnickiego Zalewu Dobrego Piwa było – jak czytamy w okolicznościowym folderze – „krzewienie kultury picia dobrego gatunkowo piwa”. Na festiwalu zaprezentowało się jedenaście browarów. Nie brakowało pasjonatów warzenia piwa domowego wraz ze Śląskim Oddziałem Terenowym Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych. Plenerowemu spotkaniu towarzyszyły wykłady, warsztaty oraz konkursy dotyczące piwnej tematyki. Dopełnieniem całości były koncerty alternatywnych zespołów rockowych. Zdaniem pełnomocnika prezydenta Rybnika ds. rewitalizacji i komunikacji społecznej Marcina Stocha jest szansa, że Rybnicki Zalew Dobrego Piwa wejdzie na stałe do kalendarza wydarzeń kulturalnych w mieście. Jego zdaniem przedsięwzięcie wykorzystujące olbrzymi społeczny potencjał wpisuje się w szersze spojrzenie działań miasta na rzecz szeroko pojętej rewitalizacji społecznej i kulturalnej. Wszak, jak głoszą dawne powiedzenia. „Gdzie się piwo waży tam się dobrze darzy” lub też „Gdzie się piwo leje tam się dobrze dzieje”.