Pamiątki po rodzinie von Ratibor trafiły na raciborski zamek
- Przebywający na początku lipca w Polsce, mieszkający od wielu lat w Niemczech, raciborzanin Andreas Rim podarował dla Zamku Piastowskiego w Raciborzu trzy nowe eksponaty związane z rodziną von Ratibor – właścicielami zamku do 1945 roku - mówi Grażyna Wójcik, dyrektor Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu. Co to za eksponaty?
Podarowane przedmioty to trzy pamiątkowe fotografie. Na pierwszym zdjęciu możemy dostrzec Wiktora II Amadeusza 2. Herzog von Ratibor, 2 Fürst von Corvey, Prinz zu Hohenlohe-Schillingsfürst w otoczeniu rodziny, świętującego 70. Rocznicę urodzin. Druga fotografia to również Wiktor II Amadeusz 2. Herzog von Ratibor, 2 Fürst von Corvey, Prinz zu Hohenlohe-Schillingsfürst, podczas swoich 70. urodzin w 1917 roku. Trzeci eksponat to również zdjęcie pochodzące z 1870 roku, przedstawiające tym razem Wiktora I Murycego Karola Franciszka 1. Herzog von Ratibor, 1. Fürst von Corvey, Prinz zu Hohenlohe-Schillingsfürst.
- To nie pierwsze eksponaty, jakie podarowałem dla raciborskiego zamku. Często nabywam zdjęcia lub obrazy na lokalnych Flohmarktach lub bazarach staroci. Ponadto mam też dobre kontakty z panem Günterem Tiggesbäumkerem - bibliotekarzem obecnego księcia Wiktora V Marcina Metternich-Sándor 5. Herzog von Ratibor, 5. Fürst von Corvey, Prinz zu Hohenlohe-Schillingsfürst-Breunner-Enkervoith, który mi zawsze swoje nowe publikacje przesyła a ja z kolei przekazuję na Zamek Piastowski w Raciborzu - mówi Andreas Rim.
Przypomnijmy, od lutego 2014 roku na zamku funkcjonuje stała wystawa „Książęta von Ratibor”. Do dziś tytułują się książętami raciborskimi, choć nie mają już w naszym powiecie żadnych dóbr ziemskich. Zapisali wspaniałe karty w historii Rud i Raciborza.
W XIX wieku zaznaczyli swoją obecność na scenie politycznej Królestwa Prus oraz II Rzeszy. Zajmowali wiele ważnych stanowisk. Wiktor I był prezydentem pruskiej Izby Panów. Jego brat Chlodwig kanclerzem Rzeszy. Mieli na Górnym Śląsku ponad 30 tys. gruntów i dorobili się fortuny, zaopatrując w żywność górnośląską aglomerację. Z dawnego opactwa w Rudach uczynili swoją rezydencję - miejsce, które ściągało koronowane głowy i arystokratów. To na ich zaproszenie przyjeżdżał tu cesarz Wilhelm II, a wcześniej jego rodzice książę - Fryderyk i księżna Wiktoria, późniejsza cesarska para. Książę raciborski Franz Albrecht został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, był wielkim przyjacielem Polski oraz ukochanych Rud i Raciborza. Wystawa sąsiaduje z ekspozycją poświęconą tajemnicom zamku w Raciborzu, który aż do 1945 r. należał do rodziny von Ratibor.
źródło: zamekpiastowski.pl