Nowa rada rynku pracy. Na start dane dotyczące bezrobocia
W czwartek w Powiatowym Urzędzie Pracy w Wodzisławiu Śląskim odbyło się posiedzenie inaugurujące nową kadencję powiatowej rady rynku pracy. Na początek rada zapoznała się ze statystykami dotyczącymi bezrobocia, a także z aktualną sytuacją na rynku pracy w powiecie wodzisławskim.
Akty powołania na nową kadencję wręczył wczoraj członkom rady starosta Ireneusz Serwotka. W jej skład weszli: Krzysztof Dybiec (Izba Gospodarcza w Wodzisławiu Śląskim), Michalina Rogala (NSZZ Solidarność), Bronisław Kostaniuk (Forum Firm z siedzibą w Radlinie), Maria Tkocz (Rada OPZZ Województwa Śląskiego), Bogusław Konieczny (Forum Związków Zawodowych), Jerzy Waltar (Cech Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców w Wodzisławiu Śląskim), Gabriela Chromik (Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych Radlin), Maria Tatarczyk (Śląska Izba Rolnicza) oraz Katarzyna Zöllner-Solowska, Łukasz Krzystała i Barbara Chrobok – jako przedstawiciele samorządu terytorialnego.
W trakcie wczorajszego spotkania wybrano również przewodniczącą rady, którą została Katarzyna Zöllner-Solowska, a także zastępcę. W wyniku głosowania został nim Łukasz Krzystała. Nowa przewodnicząca podkreśla, że w radzie jest aż sześcioro nowych członków. Nie chodzi jednak o personalia, ale o doświadczenie. – Cieszę się, że w radzie zasiadają przedstawiciele tak wielu środowisk i branż. Jestem przekonana, że spojrzenie z wielu różnych perspektyw na te tak mocno powiązane ze sobą kwestie, jak zatrudnienie, szkolnictwo czy wsparcie biznesu, przyniesie efekt w postaci praktycznych, być może innowacyjnych rozwiązań problemów, jakie dotykają nasz lokalny rynek pracy – podkreśla Zöllner-Solowska. Na początek powiatowa rada rynku pracy zapoznała się ze statystykami dotyczącymi bezrobocia, a także z aktualną sytuacją na rynku pracy w naszym powiecie.
Rada jest organem opiniodawczo-doradczym starosty w sprawach polityki rynku pracy, funkcjonującym na podstawie przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Do jej zadań należy m.in. inspirowanie przedsięwzięć zmierzających do pełnego i produktywnego zatrudnienia w powiecie, ocena racjonalności gospodarki środkami Funduszu Pracy oraz opiniowanie kryteriów podziału środków Funduszu na finansowanie programów dotyczących promocji zatrudnienia, składanie wniosków i wydawanie opinii w sprawach kierunków kształcenia i szkolenia zawodowego, ocenianie okresowych sprawozdań z działalności Powiatowego Urzędu Pracy, a także opiniowanie celowości realizacji programów specjalnych oraz Programu Aktywizacji i Integracji.