Niedziela, 24 listopada 2024

imieniny: Emmy, Flory, Jana

RSS

Podróżowanie samochodem typu van

23.06.2017 12:00 | 0 komentarzy | MK

Vany, zwłaszcza te kultowe, proste w naprawie i tanie w eksploatacji, są często poszukiwanymi samochodami na rynku wtórnym. Dobrze sprawdzają się w dłuższych trasach, na przykład na objazdowych wakacjach po Europie – mieszczą bagaże potrzebne na kilka tygodni, namioty, śpiwory i koce, składane krzesła i stoliki, a „na pace” czy po złożeniu foteli mogą zamienić się w kilkuosobowe sypialnie.

Podróżowanie samochodem typu van
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dla dużej rodziny

Pakowność samochodów typu van sprawia, że spełniają wszystkie potrzeby dużych rodzin. Vanem wybrać można się na camping, zabierając ze sobą nie tylko podstawowe rzeczy, ale i torby pełne zabawek czy sprzęt sportowy (po zamontowaniu dodatkowego bagażnika nawet rowery). Mają przestronne wnętrza, więc podróżuje się nimi wygodnie, a dzięki pojemnym schowkom pod ręką mamy najpotrzebniejsze przedmioty. Często wykorzystywane bywają również do ciągnięcia przyczep campingowych.

Dla miłośników samochodowych (euro)tripów

Wielu popularnym blogerom podróżniczym vany służą jako sprawdzony środek transportu. Pomalowane kolorowymi farbami w najróżniejsze wzory albo obklejone naklejkami poddawane są licznym modyfikacjom, zamieniając się na przykład w wygodne sypialnie. Globtroterzy poruszają się najczęściej starymi samochodami, uznawanymi za kultowe, między innymi takimi jak Volkswagen Transporter T3 czy Ford Transit, które łatwo można naprawić i do których części dostępne są niemal w każdym kraju. Pojazdy tego typu bywają jednak mocno paliwożerne. Taki sposób zwiedzania, szczególnie Europy, staje się coraz popularniejszy – pozwala dostać się w miejsca, do jakich nie docierają organizowane przez biura podróży wycieczki, i odkryć urokliwe, nieznane zakątki.

O czym pamiętać, ruszając w drogę vanem?

Jeśli wybieramy się w dłuższą trasem samochodem, zarówno vanem, jak i osobówką, powinniśmy przeprowadzić wcześniej kontrolę stanu technicznego pojazdu. Sprawdzić należy przede wszystkim układ hamulcowy – klocki i tarcze, a także poziom płynu hamulcowego. Naładować lub wymienić na nowy warto również akumulator (w podróży nie tylko nieustannie słuchamy radia, ale i ładujemy przez gniazdo zapalniczki telefony czy urządzenia GPS). Powinniśmy także przyjrzeć się oponom – skontrolować stan bieżnika, ciśnienie i wyważenie kół (również zapasowego). Wyjazd jest dobrą okazją na odświeżenie klimatyzacji.

Aby móc spokojnie ruszyć w drogę, odpowiednio wcześniej należy dopilnować spraw papierkowych, sprawdzając, czy ważny jest przegląd techniczny i ubezpieczenie OC. W krajach Unii Europejskiej oraz w Norwegii czy Szwajcarii obowiązywać będzie krajowa polisa. Jeśli wybieramy się jednak na wschód Europy albo na Bałkany, zaopatrzyć musimy się w Zieloną Kartę. Wydają ją agencje ubezpieczeniowe, w których wykupujemy polisę. Vany ubezpieczane bywają na innych zasadach niż samochody osobowe – szczegółowe warunki sprawdzić można na www.masterquote.co.uk/van-insurance.

Materiał zewnętrzny