Poniedziałek, 25 listopada 2024

imieniny: Erazma, Katarzyny, Beaty

RSS

Bogactwa gminy Nędza zebrane w jednym miejscu... Zobacz zdjęcia

06.06.2017 11:29 | 0 komentarzy | ż

Występy zespołu folklorystycznego i mażoretek, koncerty gminnej orkiestry i zespołu FM z Rybnika oraz występ Stowarzyszenia "Sidzinianki" z Bystrej-Sidziny. Poza tym mnóstwo atrakcji na dziedzińcu - świetne jedzenie, warsztaty i animacje, produkty regionalne i atrakcje dla dzieci! Wszystko to na pikniku "Czym Nędza bogata!", który po raz 4. odbył się na Zamku Piastowskim w Raciborzu.

Bogactwa gminy Nędza zebrane w jednym miejscu... Zobacz zdjęcia
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Tradycyjnie kilka grup zespołu "Arabeska" rozpoczęło swoim występem nędzański piknik na zamku. Widać, że mażoretki i te młodsze, i te starsze z tańca mają ogromną frajdę. - Nędza bogata jest w ludzi z talentem, pasją i zaangażowaniem. I chcemy się tym pochwalić - witała gości wójt Anna Iskała.

Na raciborskim zamku nie mogło oczywiście zabraknąć fantastycznych tancerzy z zespołu folklorystycznego "Łężczok" działąjącego przy Gminnym Centrum Kultury. Wciąż na nowo zadziwiają swoim kunsztem i miłością do tańca. Choreograf Aldona Krupa-Gawron dba o świeży repertuar i nowe układy. "Łężczok" skończył w ubiegłym roku 20 lat. Dziś występują w nim już dzieci wcześniejszych tancerzy.

Seniorzy z nędzańskiego koła emerytów wykonali "hymn" Nędzy. - Nie wiem czy nie jesteśmy jedyną gminą w regionie, która ma swój własny hymn! - uśmiechała się wójt. Towarzyszył im i akompaniował Krzysztof Koziarski, który jednocześnie poprowadził całą tegoroczną imprezę.

Z rewelacyjnym i bogatym repertuarem od marszów po utwory muzyki rozrywkowej wystąpiła Orkiestra Dęta Gminy Nędza z Krzysztofem Fulneczkiem na czele. Widać, że muzycy nie próżnują - z koncertu na koncert są coraz lepsi!

Na scenie pojawił się również zespół FM z Rybnika w pięcioosobowym składzie. Na czele z wokalistką Małgorzatą Oleś zachwycili świeżością wykonania.

Na zamek przyjechali też przyjaciele z partnerskiej gminy Bystra-Sidzina. Górale przyjechali ze swoim programem, który pokazali na scenie, ale też z przepysznymi produktami regionalnymi, których każdy mógł spróbować.

Działające od 15 lat Stowarzyszenie Gospodyń Sidzinianki z Sidziny działające na terenie Gminy Bystra-Sidzina skupia kobiety – gospodynie i zajmuje się różnymi działaniami. Panie oczywiście gotują wybornie, zwyciężają w konkursach kulinarnych i obsługują gastronomicznie lokalne imprezy. Organizują wycieczki po Europie i kraju poszerzając horyzonty-wszelakie. Piszą projekty dzięki którym młodzież uczy się i poznaje tradycje regionu, a same trenują na zajęciach fitness. W wolnym czasie też śpiewają - tak pobożnie ku chwale swojej Matki Boskiej Sidzińskiej, jak i rozrywkowo podczas imprez. Od początku powstania szefową organizacji jest Kazimiera Czarna- sołtys Sidziny. A nad tekstami i stroną artystyczną czuwa Jadwiga Czarny.

Na bogato było i na innych stoiskach - degustację swoich wybornych specjałów przygotowały niezawodne panie ze Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych i ich Rodzin z Nędzy, można było kupić miód z nędzańskiej pasieki, czy dostać w prezencie sadzonkę od szkółki leśnej kontenerowej z Nędzy. Był kiermasz książek, prezentacja stowarzyszenia wędkarzy "Babiczok", propozycje wycieczek po gminie Nędza przygotowane przez Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego nr 1 z Raciborza, interesujące eksponaty i kolejkę przywieźli przedstawiciele fundacji, która ma reaktywować kolejkę wąskotorową w Nędzy, a ciekawostką były naturalne mydełka np. z herbem gminy! Poza tym warsztaty recyklingowe na które zaprosiła szkoła w Nędzy, animacje i malowanie buziek dla najmłodszych oraz pokaz szczudlarstwa i fireshow wychowanków GCK.

źródło: UG Nędza

Ludzie:

Anna Iskała

Anna Iskała

Radna Powiatu Raciborskiego, była wójt gminy Nędza.