Radni z Rybnika boją się o samorząd. Burzliwa nadzwyczajna sesja
Rybnicka Rada Miasta poparła apel przedstawicieli środowisk samorządowych w sprawie obrony samorządności terytorialnej w Polsce.
W czwartek, 26 maja odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miasta Rybnika, jej jedynym punktem było poparcie apelu przedstawicieli środowisk samorządowych z dnia 16 marca 2017 r. dotyczącego obrony samorządności terytorialnej w Polsce.
Przyjęcie uchwały poprzedziła burzliwa dyskusja. Opozycyjni radni z PiS mocno krytykowali pomysł poparcia apelu, mówiąc, że jest on motywowany strachem i oparty na kłamstwach. – To tak jakby głosować czy mleko jest białe, a woda mokra – mówił radny Arkadiusz Szweda. Strach przed zmianami zarzucał radnym związanym z prezydentem Rybnika również Łukasz Dwornik. Andrzej Wojaczek z BSR stwierdził, że cała sprawa jest mocno polityczna i nie powinna być poruszana na radzie miasta. Inny pogląd wygłaszali radni PO, którzy uważali, że samorządność jest zagrożona i nie wolno być biernym, patrząc na plany rządzących.
Ostatecznie za poparciem apelu zagłosowało 14 radnych, 7 było przeciw, 1 się wstrzymał. Uchwała zostanie teraz przekazana Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej, Prezesowi Rady Ministrów, Marszałkom Sejmu i Senatu, Przewodniczącym Klubów Parlamentarnych i Poselskich.
________________________________
APEL
Przedstawicieli środowisk samorządowych, zgromadzonych w dniu 16 marca 2017 roku w Warszawie, dotyczący obrony samorządności terytorialnej w Polsce.
My obywatele, przedstawiciele gmin, powiatów oraz województw z całej Polski wraz z reprezentacjami ogólnopolskich i regionalnych organizacji samorządowych wspólnie WYRAŻAMY ZDECYDOWANY SPRZECIW wobec wprowadzanych i zapowiadanych przez rząd Prawa i Sprawiedliwości zmian prawa samorządowego w Polsce, w szczególności o charakterze ustrojowym. Zmiany te zmierzają do ponownej centralizacji państwa oraz pozbawienia samorządu terytorialnego możliwości - zagwarantowanego w Konstytucji RP – rzeczywistego uczestnictwa w sprawowaniu władzy publicznej. Działania te pozostają w sprzeczności z konstytucyjną zasadą pomocniczości i prowadzą do pozbawienia członków społeczności lokalnych przysługujących im praw i uprawnień.
APELUJEMY aby w Polsce były respektowane postanowienia Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz wiążące nasz kraj prawo międzynarodowe, w tym Europejska Karta Samorządu Lokalnego. Członkowie społeczności lokalnych powinni mieć zagwarantowane prawo decydowania o najważniejszych sprawach dotyczących ich wspólnot samorządowych, w tym o wyborze osób wchodzących w skład organów jednostek samorządu terytorialnego. DOMAGAMY SIĘ przestrzegania - przez rządzących i stanowiących prawo – konstytucyjnych zasad ustroju Polski, które przypominamy w przyjętej przez zgromadzonych w dniu dzisiejszym „Karcie Samorządności”.
Jednocześnie SPRZECIWIAMY SIĘ formułowanym publicznie zarzutom dotyczącym środowisk samorządowym mającym wskazywać na istnienie rzekomych nieprawidłowości o charakterze systemowym, które nie są potwierdzone żadnymi dowodami. W ten sposób próbuje się dyskredytować dorobek wspólnot samorządowych i ich działania podejmowane na przestrzeni ostatnich 27 lat.
APELUJEMY do Rządu, Prezydenta RP, posłów, senatorów i przedstawicieli wszystkich środowisk politycznych w Polsce o podjęcie rzeczywistej debaty publicznej dotyczącej stanu samorządu terytorialnego w Polsce. Wszelkie plany zmian prawa samorządowego powinny być poddane szerokim konsultacjom społecznym ze wszystkimi zainteresowanymi środowiskami.
W obronie samorządu, przeciwstawiając się niekonstytucyjnym zmianom POWOŁUJEMY z dniem 16 marca 2017 roku SAMORZĄDOWY KOMITET PROTESTACYJNY.