Niedziela, 16 czerwca 2024

imieniny: Aliny, Justyny, Benona

RSS

W Rybniku azbest na 232 obiektach. Będą go usuwać

10.05.2017 08:24 | 0 komentarzy | pm

Rada Miasta Rybnika przyjęła Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest z terenu Rybnika, na lata 2016-2032. Uchwała jest realizacją zadań wynikających z przyjętego przez Radę Ministrów „Programu Oczyszczania Kraju z  Azbestu na lata 2009-2032”.

W Rybniku azbest na 232 obiektach. Będą go usuwać
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Główne cele programu to usunięcie i unieszkodliwienie wyrobów zawierających azbest, minimalizacja negatywnych skutków zdrowotnych spowodowanych obecnością azbestu na terytorium kraju oraz likwidacja szkodliwego oddziaływania azbestu na środowisku. Opracowanie programu poprzedzone zostało inwentaryzacją wyrobów zawierających azbest. W mieście ogółem zinwentaryzowano 105 507 m2 wyrobów azbestowych, obecnych na 232 obiektach.

Wyroby azbestowe w Rybniku to głównie eternit falisty oraz płyty typu karo pokrywające dachy oraz elewacje budynków. W przeważającej ilości są to budynki mieszkalne i usługowe – ogółem takich obiektów jest na terenie miasta 98, co stanowi ponad 42 % ogółu. Drugą liczną grupą są wszelkiego typu budynki gospodarcze stanowiąc ponad 39 % ogółu (łącznie 91 obiekty), pozostałych obiektów jest łącznie 43 (co stanowi nieco ponad 18 %). Nie ma wśród nich obiektów miejskich. Średni koszt usunięcia 1m2 płyty cementowo-azbestowej wynosi ok. 10 zł netto. Przybliżony łączny koszt usunięcia wyrobów azbestowo-cementowych w Rybniku to przeszło 1 mln zł.

Posiadanie takiego dokumentu jak „Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest z terenu Rybnika, na lata 2016-2032” otwiera drogę do sięgania po dofinansowania działań związanych z demontażem, transportem i składowaniem (utylizacją) wyrobów azbestowych. Ponadto jego realizacja wpłynie znacząco na polepszenie jakości powietrza, a tym samym zwiększy komfort życia w gminie, poprawiając stan środowiska naturalnego. Program został uzgodniony z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska w Katowicach oraz Śląskim Państwowym Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym w Katowicach. (inf. UM Rybnik)