środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Autonomiści w Kinie Przemko [ZAPOWIEDŹ]

11.05.2017 18:15 | 0 komentarzy | ż

Serdecznie zapraszamy na projekcję filmu dokumentalnego pt. „Autonomiści”, spotkanie z reżyserką filmu Dorotą Pryndą oraz wystawę zatytułowaną „Obiektywnie śląskie”. Wydarzenia odbędą się 25 maja w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego w DK Strzecha (ul. Londzina 38), o godzinie 18.00.

Autonomiści w Kinie Przemko [ZAPOWIEDŹ]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Film dotyka ważnego i realnie funkcjonującego w dzisiejszej rzeczywistości zagadnienia. Rosnąca popularność idei autonomii wśród mieszkańców Śląska, zarówno rdzennych Ślązaków, jak i potomków osób, które przybyły do naszego regionu dopiero w okresie powojennym, zmusza do zastanowienia się nad przyczynami skłaniającymi coraz większą liczbę ludzi nie tylko do deklaracji poparcia dla autonomii, ale także aktywnego zaangażowania w domagające się tego organizacje.

Dotyczy aktualnego, kontrowersyjnego tematu o ogromnym znaczeniu dla regionu, którego podjęcie wydaje się niemal obowiązkiem środowisk artystycznych regionu, stawiając przed nimi zadanie opowiedzenia o tym zjawisku w sposób nie będący zaledwie propagandą jednej lub drugiej strony.

Bohaterami filmu są ludzie, którzy uważają się za mniej lub bardziej zdecydowanych zwolenników idei autonomii, a także ich poglądy, wyobrażenia, motywacje i drogi, jakie doprowadziły ich do opowiedzenia się za potrzebą usamodzielnienia regionu oraz upodmiotowienia społeczeństwa zamieszkującego obszar Górnego Śląska.

Sposób, w jaki definiują oni swoją tożsamość jest sposobnością do zastanowienia się nad własną tożsamością, tłem i okazją do podjęcia próby odpowiedzi na pytanie o własną tożsamość.

Dokument stara się ukazać bardzo różny sposób patrzenia na regionalną tożsamość, na ideę autonomii oraz samych autonomistów. Wypowiadają się w nim zarówno gorący zwolennicy takiego rozwiązania, jak i osoby, które podchodzą do niego z większym dystansem.

Są to znane osobowości reprezentujące bardzo różne dziedziny kultury i nauki. Zobaczymy między innymi: profesora Tadeusza Sławka, byłego premiera Janusza Steinhoffa, profesora Zbigniewa Kadłubka, dyrektora Teatru Wyspiańskiego Roberta Talarczyka, dramatopisarza Ingmana Villqista, senatora Kazimierza Kutza, publicystę Pawła Smolorza, profesor Małgorzatę Myśliwiec, doktora Jerzego Gorzelika, doktora Tomasza Słupika, prezesa Regionalnej Izby Gospodarczej Tadeusza Donocika i innych.

Wystawa Obiektywnie śląskie jest pokłosiem VII edycji konkursu fotograficzno-filmowego Obiektywnie śląskie, której tematem przewodnim był "Śląsk&Muzyka". Prace można było zaprezentować w formie: fotoreportażu, składającego się z od 3 do 7 zdjęć, fotokastu oraz krótkiego filmu. Nadsyłano je od 1 lipca do 15 września 2016r. Finał konkursu, wraz z uroczystym odsłonięciem, wystawy miał miejsce 14 października w NOSPR-ze w Katowicach, następnie wystawa była prezentowana w Szybie Maciej w Zabrzu, kinie Kosmos w Katowicach, Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego, dworcu PKP w Katowicach oraz atrium budynku Altus w Katowicach. Zgłoszono 102 prezentacje konkursowe, w tym 89 fotoreportaży, 9 fotokastów i 4 filmy. Wszystkie dostępne są na stronie: http://obiektywnieslaskie.pl/. Najlepsze prace wybrało jury w składzie: Lech Majewski, Adam Sikora, Jacek Joostberens, Antoni Cygan oraz Joanna Wnuk-Nazarowa. Wystawa prezentuje nagrodzone fotoreportaże i przepiękne odsłony Śląska w kontekście Muzyki.

źródło: RCK